Arif Hacılı AXCP-ni ittiham etdi
08 Yanvar 2014 Çərşənbə 19:30
Arif Hacılı: AXCP Müsavatın emekdaşlıq teklifine neinki müsbet cavab verdi, bize qarşı genişmiqyaslı tehqir ve böhtan kampaniyasına başladı.
Müsavat Partiyası Merkezi İcra Aparatının rehberi Arif Hacılının APA-ya müsahibesi

- Müsavat Partiyası prezident seçkilerinden sonra Milli Şuranın strukturlaşması, hedeflerinin deqiqleşdirilmesi istiqametinde quruma daxil olan partiya ve teşkilatlarla ikiterefli danışıqlar aparırdı. Bele bir erefede partiyanın fikrini deyişerek, Milli Şuradan çıxmaq barede qerar qebul etmesi ne ile bağlı oldu?

- Müsavat Partiyasının Milli Şuradan çıxmasını gözlenilmez addım kimi qiymetlendirilmeyi düzgün hesab etmirem. Çünki Müsavat Partiyası evvelden ister Milli Şuranın yaradılması prosesinde, isterse de sonrakı merhelelerde zaman-zaman qurumun terkibinde olan bezi qüvvelerle ferqli mövqelerden çıxış edib. İster Milli Şuranın esasnamesinin qebul edildiyi vaxt ortaya çıxan ziddiyyetlerde, ister Milli Şuranın idare olunması, strukturunun formalaşması, hedeflerinin müeyyenleşmesi, namizedinin müeyyen edilmesi ve diger meselelerde, teessüf ki, Milli Şuranın daxilinde olan bezi siyasi qüvveler Müsavat Partiyasının mövqeyine zidd mövqeler nümayiş etdirirdi. Lakin biz seçki kampaniyası dövrü olduğunu nezere alaraq, hemin dövrde qarşıya qoyulan esas hedefe nail olduğumuzu esas götürerek, Milli Şuradakı fealiyyetimizi davam etdirirdik. Bele ki, 2013-cü ilde esas hedef kimi, demokratik düşergenin seçki kampaniyasında iştirakına nail olmağı qarşımıza qoymuşduq. Milli Şurada olan bir sıra qüvvelerin ciddi müqavimetine baxmayaraq, apardığımız ardıcıl siyaset neticesinde 2008-ci il prezident seçkilerinden ferqli olaraq, bütün siyasi qüvvelerin bir araya gelib seçki kampaniyasında iştirakına ve siyasi prosese qoşulmasına nail olduq. Hesab edirem ki, bu müsbet hal idi. Seçki kampaniyasından sonrakı dövrde ise bir sıra teklifler ireli sürdük. Bu tekliflerin bezileri qebul olundu, bezi prinsip ve tekliflerimiz ise teessüf ki, Milli Şurada olan terefdaşlarımız terefinden qebul olunmadı. Biz Milli Şurada temsil olunan esas siyasi qüvvelere müttefiqlik ve emekdaşlıq münasibetleri teklif etdik, hemin qurumların rehberleri ile görüşdük. Teessüf ki, bu görüşlerde bezi siyasi teşkilatların rehberlerinin bizim müttefiqlik münasibetleri, emekdaşlıq sazişi bağlamaq barede teklifimize menfi cavab vermesi ve diger amiller Müsavat Partiyasının bundan sonra Milli Şura terkibinde fealiyyetini mümkünsüz etdi.

- Müsavat Partiyasının Milli Şuradan ayrılması qurumda olan müttefiqleriniz terefinden birmenalı şekilde pislenildi, partiyaya qarşı keskin ittihamlar seslendirildi...

- Müttefiqlerimiz adlandırdığınız qüvveler ele Milli Şuranın terkibinde olduğumuz zaman da bize qarşı kampaniyanı dayandırmamışdılar. Hesab edirem ki, Müsavat Partiyasının Milli Şuradan çıxmasına sebeb olan esas amillerden biri de, Milli Şura çerçivesinde emekdaşlıq etdiyimiz, müttefiq kimi fealiyyet gösterdiyimiz bütün dövr erzinde Milli Şuraya daxil olan bir sıra qüvvelerin sistemli şekilde esas hedef kimi Müsavat Partiyasına qarşı kampaniya aparması olub. Müsavat Partiyasının Milli Şura berede qerarının qebul olunmasından sonra 20 il erzinde ünvanımıza deyilen böhtan ve tehqirlerin yeniden seslendirilmesinde qeyri-adi hadise yoxdur. Men her hansı yeni sözle rastlaşmamışam, bu fikirleri 20 ildir ki, onlar bizim haqqımızda deyirler.

- Lakin uzun iller müxtelif siyasi bloklarda birlikde temsil olunduğunuz, müttefiqiniz AXCP terefinden Müsavat Partiyasına qarşı çox sert ittihamlar seslendirildi. Hetta, AXCP sedrinin müavini Fuad Qehremanlı APA-ya açıqlamasında Müsavat rehberliyini Milli Şuradan ayrıldığı barede verdiyi qerara göre hakimiyyetle separat danışıqlarda, 2015-ci il parlament seçkilerine mandat alverinde ittiham etdi...

- Müsavat Partiyasının diger siyasi teşkilatlardan esas ferqi ondan ibaretdir ki, neinki indi, bütün dövr erzinde heç vaxt indiki hakimiyyet nümayendeleri ile her hansı separat danışıqlara, razılaşmaya getmeyib. Hesab edirem ki, Müsavat Partiyasının esas üstünlüklerinden biri budur. Bu baxımdan AXCP-nin esas sözçülerinden birinin Müsavat Partiyası haqqında bu cür böhtan xarakterli fikir seslendirmesi, o cümleden hele iki il sonra olacaq seçkilerle bağlı Müsavatın guya hakimiyyetle mandat alverine başlayacağı barede falçılığı ve bu motivlerle Müsavat Partiyası ile emekdaşlıq etmeyin qeyri-mümkün olduğunu bildirmesi, bizim Milli Şuradan çıxmaq barede qerarımızın düzgün olduğunu bir daha tesdiq edir. eger müttefiqlik yoxdursa, müttefiqlik görüntüsü yaratmağa ehtiyac yoxdur. Müsavat Partiyasına qarşı bu cür ağır ittihamlar, ağır böhtanlar seslendiren adamlarla birge fealiyyet görüntüsünü yaratmaqdansa, Müsavat Partiyasının siyasetini, hedeflerini, mövqeyini qebul eden siyasi partiya ve birliklerle, başlıcası ise, Azerbaycan xalqı ile birge fealiyyet göstermek daha ciddi neticeler vere biler.

- AXCP terefinden ireli sürülen ittihamlarda iddia edilir ki, Müsavat Milli Şuranın prezident seçkisi ile bağlı yaradılmış müveqqeti seçki bloku olduğu üçün bu qurumdan ayrıldığı haqqında qerar verib, halbuki, Milli Şuranın esasnamesinde bu qurumun seçki bloku olduğu gösterilmeyib. Buna münasibetiniz necedir?

- Milli Şuranın esasnamesinin müelliflerinden biri de menem. Milli Şuranın bir çox hedefleri mövcuddur. Müsavat Partiyasının Milli Şuradan çıxmaq barede beyanatı Azerbaycan metbuatında derc olunub ve orda bütün sebebler gösterilib. Bu baxımdan guya Milli Şuranın prezident seçkileri dövrü üçün yaradıldığı ve missiyasını başa çatdırdığı üçün de Müsavat Partiyasının qurumdan çıxması fikri de tehrif olunmuş fikirdir. Müsavat Partiyası öz beyanatında Milli Şuraya münasibetinin bütün aspektlerini aydın şekilde izah edib.

- AXCP Müsavatı Milli Şuradan çıxmaq üçün Rüstem İbrahimbeyovun sedrlik ve fexri sedrliyini behane getirmekde ittiham edir. Bununla bağlı ne deye bilersiniz?

- Müsavat Partiyası Milli Şuranın seçkilerden sonrakı fealiyyeti ile bağlı bir sıra teklifler ireli sürüb. Bu tekliflerden birincisi, Rüstem İbrahimbeyovun sedrlikden getmesi, Cemil Hesenlinin sedrliye getirilmesi idi ve bu teklif qebul olundu. Müsavat eyni zamanda Milli Şuranın hedeflerinin, idare olunma qaydasının müeyyenleşdirilmesi ve Milli Şurada olan siyasi qüvvelerin qarşılıqlı münasibetlerinin resmi şekilde sazişler vasitesile tenzimlenmesi tekliflerini ireli sürmüşdü. Bizim Milli Şuranın esasını teşkil eden qurumlarla, o cümleden, AXCP, KXCP, “El” Herekatı, NİDA ve diger teşkilatlarla görüşlerimizin sebebi de mehz Milli Şura terkibinde fealiyyet gösteren qüvvelerin bundan sonrakı qarşılıqlı davranışlarının müeyyen olunması istiqametine yönelmişdi. Hesab edirem ki, Müsavat Partiyasının Rüstem İbrahimbeyovun Milli Şura sedri olub-olmaması meselesinden daha vacib olan teklifleri faktiki olaraq sözügeden qurumlar terefinden qebul olunmadı. İlk növbede AXCP Müsavat Partiyasının bu xoşmeramlı teklifine neinki müsbet cavab verdi, faktiki olaraq, Müsavat Partiyası ile müttefiqlik etmekden imtina etmekle yanaşı, Müsavata qarşı genişmiqyaslı tehqir ve böhtan kampaniyasına başladı. Bu da Müsavat Partiyası strukturlarında çox böyük narahatlıq ve narazılıqla qarşılandı. Hesab edirem ki, Müsavat Partiyasının Milli Şuradan çıxmasının sebeblerinden biri de bu oldu. Rüstem İbrahimbeyova geldikde, bizim onun şexsiyyeti ile bağlı heç bir problemimiz yoxdur. Rüstem İbrahimbeyov bizim hörmet etdiyimiz ziyalılarımızdan biridir ve onun Milli Şura sedrliyine namizedliyi Müsavat başqanı İsa Qember terefinden ireli sürülüb. Müqayise üçün deyim ki, onun namizedliyi İsa Qember terefinden ireli sürülende o, Milli Şurada iştirak eden 100 nümayendeden 99-un sesini qazanmışdı. Amma onun fexri sedrliye namizedliyi ireli sürülende, yalnız 36 ses ala bildi. Bu baxımdan Rüstem İbrahimbeyovla bağlı meselenin yalnız Müsavat Partiyası terefinden qaldırılmış mesele kimi deyerlendirilmesi yanlışdır. Bizim Rüstem İbrahimbeyovla bağlı yegane fikrimiz ondan ibaret olub ki, o, Moskvada yaşadığı, Rusiya vetendaşı olduğu, yaradıcılıq fealiyyeti ile bağlı Rusiyanın müeyyen strukturlarından asılı olmaq mecburiyyetine düşdüyü üçün Azerbaycan müxalifetini temsil ede bilmez. Bizim onunla bağlı fikrimiz bele olub.

- Rüstem İbrahimbeyovun Rusiya vetendaşı olduğunu evvel bilmirdiniz?

- Açığı, evvel deyilmişdi ki, Rüstem İbrahimbeyov Rusiya vetendaşı deyil. Sonra deyildi ki, çox qısa müddetde Rusiya vetendaşlığından çıxacaq. Daha sonra deyildi ki, hetta Rusiya vetendaşlığından çıxa bilmese de, Azerbaycana gelecek ve öz siyasi fealiyyetini Azerbaycanda davam etdirecek. Yeni, biz bu şertler daxilinde Rüstem İbrahimbeyovun Milli Şura sedri olmasının eleyhine deyildik. Amma Rüstem İbrahimbeyov Azerbaycana gele bilmeyenden ve bunun ciddi sebebleri olması barede beyanat verdikden sonra biz artıq onun Milli Şura sedrliyinde qalmasının mümkünsüzlüyü haqqında mövqe açıqladıq. Bu baxımdan bizim guya Rüstem İbrahimbeyov barede mövqeyimizde hansısa deyişikliklerin baş verdiyi haqqında fikirler yanlışdır. Biz sadece olaraq, Rüstem İbrahimbeyovun mövqeyinde olan deyişikliklerle elaqedar mövqeyimize korrekte etmişik.

- AXCP Müsavat Partiyasının müttefiqlik teklifini qebul etmese de, partiyaların birleşmesi meselesini qaldırmışdı...

- Bu, çox qeyri-real ve qeyri-ciddi meseledir. evvela, AXCP-nin qebul etdiyi qerar Müsavat Partiyasının Nizamnamesine ziddir. İkincisi, Müsavat Partiyası strukturlarında bu mesele hele bir neçe il evvel müzakire olunaraq, partiya Meclisinde yekdil qerar qebul olunub. Daha vacibi Müsavat Partiyası ile müttefiqlik münasibetlerine hazır olmayan, Müsavat Partiyasına qarşı hakimiyyetle separat danışıqlarda iştirak, mandat alverine geden bir teşkilat, hakimiyyetin gizli elaltısı kimi fikirler seslendiren bir qurumun guya Müsavat Partiyası ile birleşmek istemesi barede fikirleri tebii ki, qeyri-ciddi seslenir. Müttefiqlik münasibetleri qebul olunmursa, emekdaşlıq münasibetleri qebul olunur. AXCP Müsavat Partiyası ile müttefiqliye hazır deyilse ve AXCP-nin esas sözçülerinden biri Müsavat Partiyasını hakimiyyetle elaqede olan bir teşkilat kimi deyerlendirerek, onunla bundan sonra, ümumiyyetle emekdaşlığın mümkün olmadığını beyan edirse, bu teşkilatla birleşmek nece mümkün ola biler ve bu birleşme haqqında teklifin semimiliyine nece inanmaq olar?

- Müsavat Partiyasının Milli Şuradan ayrılması fealiyyeti faktiki dayanmış İctimai Palatanın güclenmesine şerait yarada bilermi?

- Buna inanmaq çetindir. Çünki AXCP funksionerleri, ümumiyyetle heç bir halda, ne ikiterefli münasibetler, ne de İctimai Palatada Müsavat Partiyası ile emekdaşlığın meqbul olmadığı barede beyanatlar verirler. Bu beyanatların fonunda İctimai Palatanın gücleneceyini gözlemek sadelövhlük olardı.

- Müsavat Partiyası bundan sonra siyasi fealiyyetini hansı şekilde quracaq? Yeniden her hansı birlik formatının yaranması mümkündürmü?

- Bedxahlarımız bele fikir seslendirirler ki, guya Müsavat Partiyasının siyasi mövqeyinde hansısa deyişiklikler baş verib. Tamamile yanlış fikirdir. Biz Milli Şuradan çıxsaq da, Milli Şuraya daxil olan teşkilatlarla münasibetlerin korlanmasında maraqlı deyilik. Men ümid edirem ki, diger siyasi teşkilatlar da bu günün reallıqlarından çıxış ederek, Müsavat Partiyası ile düşmençilik siyasetinin yalnız Müsavata deyil, onların özlerine de ciddi zerbe vurduğunu yaxın vaxtlarda anlayacaqlar.


DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar