İranlı nazir Mehemmed Cavad Zerifi Bakıda
16 Fevral 2015 Bazar Ertəsi 13:42
Azerbaycan ve İran XİN rehberleri arasında tekbetek ve genişterkibde görüş keçirilib.
ANS PRESS-in melumatına göre, görüşlerden sonra iki ölkenin xarici işler nazirinin iştirakı ile metbuat konfransı keçirilib. Azerbaycan xarici işler naziri Elmar Memmedov İranla Azerbaycan arasındakı münasibetlerden danışıb. O bildirib ki, bu gün keçirilen görüşlerde bir sıra sahelerde emekdaşlıq meseleleri müzakire edilib:

“Bizim ölkeler arasında geniş elaqeler var. Görüşler zamanı bir çox meseleler müzakire olunub. İran xarici işler nazirini Dağlı Qarabağ münaqişesi haqqında melumatlandırmışam. Reşt-Astara demiryol xetti ile bağlı İranın böyük niyyeti var. Biz isteyirik ki, bu demir yolunu İran xetti ile ve Azerbaycan xetti ile birleşdirek”.

Nazir hemçinin qeyd edib ki, İranla-Azerbaycan arasında elektrik xettlerinin birleşdirilmesi meselesi de görüş zamanı müzakire olunub. “Bununla yanaşı, müdafie, medeniyyet ve diger sahelerde de elaqelerimizi inkişaf etdirmeyi planlaşdırıq”.

İran XİN rehberi Mehemmed Cavad Zerifi de bu görüşle bağlı fikirlerini söyleyib. Nazirler ikiterefli danışıqların çox uğurlu keçdiyini qeyd edib:

“Azerbaycanla münasibetlerimiz çox geniş şekilde inkişaf edir. Bizim adet ve enenemiz arasında çox oxşarlıq var. Biz isteyirik ki, bu elaqeleri daha da inkişaf etdirek. Bu gün ki, görüşlerde çox uğurlu danışıqlarımız oldu. Indiyedek 20-den çox iranlı nazir Azerbaycana sefer edib. Biz terrorizmle mübarize üçün birge emekdaşlıq etmeliyik. Regionda tehlükesizliyi temin etmek üçün birge çalışmalıyıq”, - deye iranlı nazir söyleyib.


DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar