Rövneq Abdullayev Qurbanqulu Berdimehemmedov ile görüşüb
23 Sentyabr 2014 Çərşənbə Axşamı 10:15
Türkmenistan prezidenti Qurbanqulu Berdimehemmedov ve Azerbaycanın Dövlet Neft Şirketinin (ARDNŞ) prezidenti Rövneq Abdullayev görüşübler.
Türkmenistan prezidenti Qurbanqulu Berdimehemmedov ve Azerbaycanın Dövlet Neft Şirketinin (ARDNŞ) prezidenti Rövneq Abdullayev bazar ertesi Aşqabadda görüşübler.

Trend-in Türkmenistanın Asır Altın telekanalına istinaden verdiyi melumata göre, görüşün gedişatında strateji energetika sahesinde qarşılıqlı emekdaşlığın müxtelif aspektleri müzakire olunub.

Telekanal qeyd edir ki, "böyük neft ve qaz yataqlarıyla meşhur olan her iki xezeryanı dövlet bu sahenin inkişafına xüsusi diqqet ayırırlar".

"İri resurs ve iqtisadi potensiala malik olan, iki qonşu ölke bundan sonra da hüquq beraberliyi ve qarşılıqlı fayda prinsiplerine esasen enenevi emekdaşlığı böyütmek niyyetindedir", - melumatda deyilir.

Türkmenistan ve Azerbaycan beynelxalq arenada bir birine maraq kesb eden terefdaş, qlobal energetika tehlükesizliyinin teminatı xüsusi yer tutan müasirliyin aktual problemlerinin hellinin optimal yollarının axtarışında seyleri birleşbiren bir ölkelerdir.

İxracat boru kemerlerinin çox variantlı sisteminin yaradılması üzre Türkmenistanın strategiyasının konstruktivliyi haqqında danışaraq, ARDNŞ-in prezidenti "qurulmuş mehsuldar işgüzar elaqelerin möhkemlenmesine öz ölkesinin derin marağını ifade edib, hansı kı bütün Xezeryanı regionun möhkem iqtisadi inkişafına imkan yaradacaq".

Türkmenistanın televiziyası qeyd edib ki, görüşün gedişatında Türkmenistanda heyata keçirilen genişmiqyaslı layiheler çerçivesinde emekdaşlığın perspektivlerinin müzakire olunub, hemçinin daxili, hem de xarici bazarda teleb olunan neft ve qaz hasilatı ve yanar-sürtkü materiallarının istehsalı sahesi müzakire olunub.

Qeyd etmek lazımdır ki, Türkmenistan ve Azerbaycan Xezer regionundan Avropaya enerjidaşıyıcısılarının neqli üzre alternativ marşrutlardan istifadesinde maraqlıdırlar.

Türkmenistanın karbohidrogen resursları Xezer denizi vasitesile Avropa istiqametine qoşula biler - boru kemerinin tikintisi neticesinde - denizin dibi ile texminen 300 kilometr Azerbaycanın sahiline, oradan da yanacaq gönderile biler Türkiyeye, hansı ki, Avropa ölkeleriyle ümumi serhedlere malikdir.

Transxezer qaz kemeri Cenub qaz dehlizinin genişmiqyaslı layihelerinin hissesi ola biler. Resmi Aşqabad hesab edir ki, borunun Xezerin dibi ile uzadılması üçün, hansının ki, hüquqi statusu hele müeyyen edilmeyilib, layiheni ehate eden tereflerin (Türkmenistan ve Azerbaycan) razılıqları kifayet eder.

Öz növbesinde, ARDNŞ-in nümayendeleri Azerbaycanın bu layihenin heyata keçirilmesi üçün öz erazisini, tranzit imkanları ve infrastrukturu temin etmek razılığını ifade edibler.

Türkmenistanın rehberliyi bu layihenin ekoloji ekspertizasının keçirilmesine öz hazırlığından defelerle bildirib.


DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar