Novruz bayramı qeyd edilib
20 Mart 2014 Cümə Axşamı 05:32
Novruz bayramı münasibetile UNESCO-da tedbir keçirilib ve bayram qeyd edilib.
“Novruz xalqlar arasında birlik, dostluq ve hemreylik bayramıdır”. Bu sözleri martın 19-da Novruz bayramı münasibetile UNESCO-da keçirilmiş tedbirde Efqanıstanın qurum yanındakı daimi nümayendeliyinin rehberi sefir Mehemmed Kasem Fazelli tebrik çıxışında deyib.

Qeyd edek ki, UNESCO-nun prosedur qaydalarına esesen, Novruz bayramının qeyd olunduğu ölkelerden birinin sefirine bayram münasibetile çıxış etmek hevale olunur. Builki bayram tebrikini Efqanıstan sefiri edib.

Novruz bayramının 2009-cu ilin sentyabrında UNESCO-nun qeyri-maddi medeni irs siyahısına daxil edildiyini, 2010-cu ilin fevralında ise BMT Baş Assambleyasının 64-cü sessiyasında her il martın 21-nin dünyada “Beynelxalq Novruz Günü” kimi qeyd edilmesi ile bağlı qerarı xatırladan sefir baharın gelişinden, tebietin oyanışından xeber veren bu bayramın dünyada yüz milyonlarla insan terefinden qeyd olunduğunu diqqete çatdırıb.

efqanıstanlı diplomat Novruz bayramının medeniyyetlerarası dialoqun terkib hissesi kimi xalqların yaxınlaşmasında, adet-enenelerle tanışlıqda, dostluq elaqelerinin möhkemlenmesinde müstesna rol oynadığını xüsusi vurğulayıb.

Sefir Novruzun esasen, efqanıstanda, İranda, Azerbaycanda, Hindistanda, Türkiyede, Qazaxıstanda, Pakistanda, Özbekistanda ve Türkmenistanda qeyd edildiyini, bu bayramın artıq el şenliyine çevrildiyini deyib.

Novruz bayramının qeyd edildiyi ölkelerin sefirlerinin, UNESCO-da akkredite olunan diplomatik korpus emekdaşlarının, Fransa ictimaiyyetinin nümayendelerinin, müxtelif ölkelerin diaspor teşkilatları temsilçilerinin iştirak etdikleri tedbirde Azerbaycanın ve Türkiyenin incesenet ustalarının ifasında xalq mahnıları ve musiqi seslendirilib.

Konsertden sonra tedbir iştirakçıları Azerbaycan, Türkiye, Hindistan, efqanıstan, Pakistan, İran ve Qazaxıstan metbexinin nümuneleri ile tanış olublar.

Qonaqlara Azerbaycan metbexinden behs eden broşürler paylanıb.
DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar