Heydər Esedov Türkiyenin Azerbaycandakı sefiri ile görüşüb
04 Dekabr 2013 Çərşənbə 17:33
Heydər Esedov Türkiyenin Azerbaycandakı sefiri ile görüşüb. Görüşde Azerbaycanla Türkiye arasında kend teserrüfatı sahesinde emekdaşlığın gelecek istiqametleri müzakire olunub.
Bu gün Azerbaycanın kend teserrüfatı naziri Heyder esedov Türkiyenin ölkemizdeki sefiri İsmayıl Alper Coşqunla görüşüb.

ANS PRESS Nazirliyin saytına istinaden xeber verir ki, görüşün meqsedi iki ölke arasında kend teserrüfatı sahesinde emekdaşlığın mövcud veziyyetinin ve gelecek istiqametlerinin müzakiresi olub.

H.esedov Azerbaycan ve Türkiye arasında aqrar sahede mövcud elaqelerden danışıb, bu emekdaşlığın daha da inkişaf etdirilmesinin vacibliyini qeyd edib. O, aqrar sahede Türkiye tecrübesine çox önem verdiyini nezere çatdırıb ve bu meqsedle türk iş adamlarını Azerbaycana devet edib.

Nazir Azerbaycan ile Türkiye arasında kend teserrüfatı sahesinde emekdaşlığın inkişaf etdirilmesi meqsedile iki ölkenin bu sahede emekdaşlığına Türkiye emekdaşlıq ve İnkişaf Agentliyinin (TİKA) daha yaxından celb olunmasını, kend teserrüfatı sahesine dövlet desteyi mexanizmlerinin tetbiqi üzre Türkiye tecrübesinin öyrenilmesi sahesinde emekdaşlıq ve tecrübe mübadilesini, elmi-tedqiqat işlerinin neticelerinin kend teserrüfatı mehsullarının istehsalında tetbiqi ve ümumilikde kend teserrüfatı sahesinde elmi tedqiqat infrastrukturunun teşkili sahesinde emekdaşlığı, fermerlerin teşkilatlanması ve kend teserrüfatı istehsalçıları birliklerinin yaradılması sahesinde tecrübe mübadilesini, kend teserrüfatı istehsalçılarına kreditlerin verilmesi sahesinde tecrübe mübadilesini, kend teserrüfatı heyvanlarının müasir teleblere cavab veren kesim qaydalarının tetbiqinin ve heyvan kesimi üçün mütereqqi infrastrukturun yaradılması sahesinde tecrübe mübadilesinin aparılmasını teklif edib.

Sefir İ.A.Coşqun her iki ölke arasında aqrar sahede emekdaşlığın daha da inkişafı üçün öz seylerini esirgemeyeceyini söyleyib.


DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar