Xama alarken bunlara diqqet edin!
31 Yanvar 2014 Cümə 08:22
Xama süd turşusunu qıcqırdan streptokokklar, qaymaq ve etir emele getirici bakteriyaların qarışığından hazırlanan maya ile yetişdirmekle hazırlanır.
Xamanın rengi ağ, yaxud açıq sarı çalarlı olmalıdır. Xamanın pehriz, kendli, aşxana, ev, yağlı, heveskar kimi çeşidleri vardır.

İqtisadi İnkişaf Nazirliyi yanında Antiinhisar Siyaseti ve İstehlakçıların hüquqlarının müdafiesi Dövlet Xidmeti vetendaşlara xama mehsullarını alarken diqqetli olmağı meslehet bilir. Nazirliyin metbuat xidmetinden ANS PRESS-e verilen melumata göre, esas xamanın terkibine, keyfiyyetine, istehsal tarixine ve saxlanma müddetine fikir vermek lazımdır.

Xama istehsalı üçün yağlılığı normalaşdırılan qaymaq 92-95 derece C-de pasterize edilir. 60-70 derece C-de hemogenleşdirilir ve 18-22 dereceC-ye qeder soyudulub, üzerine 1-5% miqdarında evvelceden hazırlanan maya elave edilir. Maya vurulan qaymaq ilk 3 saat erzinde her saatdan bir qarışdırılır ve 15-20 saat turşudulur. Xamanın turşuluğu 65-75 derece olduqda, 2-4 dereceye qeder soyudulur ve tam yetişene qeder saxlanılır.

Xamanı texnoloji qaydalara esasen mövcud standartların teleblerine uyğun hazırlayırlar. Yetişme dövründe xamanın yağı berkiyir ve kristallaşır, zülallar şişir ve xamanın özünemexsus qatılığı yaranır. Terkibinde 30% yağı olan xama ela ve I emtee növüne ayrılır.

Xama olan şüşe qablarda ve daxiline perqament serilmiş karton qutularda, polistirol stekanlarda qablaşdırılır. Açıq satış üçün xama çelleklere de qablaşdırıla biler.

Xamanın saxlama şeraiti ve istifade müddeti istehsalçı terefinden müeyyen edilir. Orta hesabla mağazada xamanı 4-8 derecede 72 saat, soyuducu olmayan mağazalarda ise 24 saat saxlamaq olar. ela növ xama ise 14 günden artıq olmayaraq saxlanıla biler.

Markalanarken mehsulun üzerinde mehsulun adı, yağın kütle payı, istehsalçının adı, ünvanı, emtee nişanı, mehsulun xalis çekisi, mehsulun terkibi haqda melumatı eks etdiren yazı ve s. olmalıdır.

Xama orqanoleptiki qiymetlendirildikde qablaşması, xarici görünüşü, rengi, konsistensiyası, dad ve iyi müeyyen edilir. Bu göstericilerine göre xama turş süd mehsulları dadı vermemeli, keskin kenar dad ve iyler qoxumamalıdır. Xamanın yağlılığı 10 faizden 40 faize qeder olur.

Standartın telebine göre xamanın xarici görünüşü ve konsistensiyası hemcins, lazımi qatılıqda olmalıdır. Bezi hallarda cüzi miqdarda xırda deneler ola biler. Xamanın xarici görünüşü qiymetlendirildikde taranın veziyyeti, markalanması ve s. yoxlanılır. Xama tökülmüş qabların qapağı kip bağlanmalıdır. Ağzı açıldıqdan sonra onun üzü hamar ve kifsiz olmalıdır. eger xama qıcqırmışsa, kiflenmişse satışa qebul edilmir. Dadında acı, turş, pendir, piy, maya ve s. tamların olması yolverilmezdir.

Xamanın terkibinde şorun, nişastanın, unun olması mehsulun saxtalaşdırılması sayılır. Xamaya süd, qatıq, kefir ve s. qatmaqla da onun saxtalaşdırılması mümkündür. Bu saxtalaşdırmaları müeyyen etmek üçün daha elverişli üsul xamanın yağlılıq faizinin teyin edilmesidir. Xamanın keyfiyyetinin yoxlanılmasının diger bir üsulu onun bir parçasının bir stekan isti suya tökülmesidir. eger o keyfiyyetlidirse derhal suda hell olacaqdır, eks halda kütle formasında suyun dibine yatacaqdır.

Bu mehsulların ticaret şebekelerine çatdırılması tez xarab olan yüklerin daşınması qaydalarına uyğun olaraq xüsusi neqliyyat vasitelerinde heyata keçirilmelidir.


DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar