Ebola virusu üçün 1 milyard dollar lazımdır
17 Sentyabr 2014 Çərşənbə 11:09
Ebola virusunun qarşısını almaq üçün 1 milyard dollara qeder maliyye vesaitine ehtiyac var.
Qerbi Afrikada milyonlarla insanın heyatına qarşı tehlükeye çevrilen Ebola virusunun qarşısını almaq üçün 1 milyard dollara qeder maliyye vesaitine ehtiyac var.

ANS PRESS-in melumaıtna göre, bu barede Dünya Sehiyye Teşkilatı beyanat yayıb. Teşkilatın baş direktor müavini Brus Eyluord virusun beşeriyyet üçün ciddi tehlüke yaratdığını deyib. İsveçrenin paytaxtı Cenevrede çıxışı zamanı Eyluord qeyd edib ki, virus indiye qeder 2500 insanın heyatına son qoyub. Son üç hefte erzinde ölü sayının texminen iki defe artması ise epidemiya ile tecili tedbirler görülmesini teleb edir.

Ebola virusu müasir dövrde misligörülmez tehlükedir. Epidemiyanın qarşısını almaq olar, lakin bunun üçün erken müdaxile gereklidir” - deye Eyluord qeyd edib.

Bir müddet evvel Liberiya baş qaldıran virus regionun turizm senayesine de tesir edib. Virus her bir halda müharibe ve zorakılıqlardan eziyyet çeken Afrika xalqlarına ikinci ağır zerbelerden biri olub.

Amerika Birleşmiş Ştatları prezidenti Barak Obama da ilk defe virusla bağlı ciddi beyanatla çıxış edib. Obama qeyd edib ki, Ebola virusu artıq qlobal tehlükeye çevrilib. “Ebola Qerbi Afrikada artıq bir epidemiya halına gelib. Virusa nezaret etmek olmur. Ve bu hal daha da pisleşir” - deye Obama vurğulayıb.

Obama çıxışı zamanı epidemiyanın qarşısını almaq üçün Liberiyaya 3 min neferlik herbi heyet gönderileceyini de açıqlayıb.


DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar