Türkiyeli telebe Deniz Karahasin yeni keşfin bir addımlığında
27 Aprel 2014 Bazar 07:26
Türkiyeli telebe Deniz Karahasin bütün elmi birlik ve belke de özü üçün gözlenilmeden travmatologiya sahesinde keşf edib.
Deniz Karahasin sınıqları iki defe süretle müalice eden gips hazırlayıb.

Deniz Karahasinin 3D-printerde çap etdiyi gipsin kömeyi ile sümüklerin bitişmesi prosesi 40 faiz süretlenir. Melumdur ki, müalice zamanı ultrases vibrasiyalarından istifade olunur, lakin işin çetini budur ki, onlar yalnız beden ile çox sıx temasda emele gelir. Sınıq üzerindeki deri, adeten, zedelendiyi üçün tibbi cihazdan istifade etmek güclü ağrı verirdi.

3D-printerde çap olunan, bir növ hörümçek adamın kostyumunun qol hissesini xatırladan, lakin qara rengde olan plastik gips derinin zedelenmiş hisselerini açıq veziyyetde qoyur. Ultrasesin generatorları birbaşa onun korpusuna quraşdırılır. Neticede gipsi daşımaq sade ve rahat olur, daim neyi ise düzeltmeye ehtiyac qalmır.

Helelik bele qacet yalnız prototip şeklinde mövcuddur, lakin unikal xüsusiyyetleri sayesinde çox ola bilsin ki, bir neçe ilden sonra her bir xestexanada “möcüze-gips” çap eden 3D-printerlerin qoyulacağı istisna deyildir.
DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar