Su terapiyasının möcüzesi
28 Sentyabr 2014 Bazar 05:50
ABŞ-nin Tennessi ştatında keçirilen bir araşdırmanın neticesi olaraq elillerin heyatlarında böyük inkişaflar qeyde alınıb.
Avtobusa minmek, sinif otağına girmek, hamam otağından istifade etmek kimi en sade hereketler bele onurğa sütunu zedelenmiş ve ya doğum defektleri ile doğulmuş insanlar üçün problemdir.

Tim Patterson yerimeye çalışır. 7 il evvel onurğasında yaranan şiş onu hemişelik hereketsizliye mehkum edib. İndi onun ayaq üste durması bir möcüzedir. Patterson mobil araşdırmaların iştirakçısıdır. “Proqrama başlamazdan evvel heç bir hereket ede bilmirdim. İndi ise oturmazdan evvel 27 metrlik mesafeyedek yeriye bilirem. Bu, böyük bir inkişafdır.”

Proqrama rehberlik eden Sendi Stivensin dediyine göre, burada mühüm olan sudur. Middle Tennessi Universitetinin alimi su terapiyasının ayaqları yümgülleşdirdiyini, hereketlerin asanlaşdığını bildirir. “en az kontrolla, ezelelerin mehdud gücü ile bele onlar ireliye addım ata bilir. Buna nail olunduqda onlar üçün fealiyyet başlayır.”

Yerimek refleks hereketidir. Beyinle elaqedar olaraq onurğaya ciddi zede deydikde bele ayaqlar addım atmağı unutmur. “Yerimek üçün stimullaşdırıcı bu şeraiti yarada bilsek, beyin stimullaşdırmasa bele tebii addım atmaq mümkün olur.”

Alimler su terapiyasının az olmasına baxmayaraq, mühüm nailiyyete yol açdığını deyir. Stivens hetta bu kiçik uğurların ehemiyyetli tesire malik olduğunu bildirir. “Qonaq getmek, tualetden istifade etmek olar. elave imkanlar da açıla biler.”

Tim Patterson üçün bu imkanlara nail olmaq 2 il vaxt aparıb.

Laboratoriya direktoru Don Morqan növbeti addımın su yürüş cihazının mobilliyi inkişaf etdirmesi olduğunu deyir. “Beynin evveller işlemeyen hissesleri işlemeye başlayır. Eyni ile bu, onurğada da baş verir. Bunun tesiri periferiyalarda özünü gösterir. Başqa sözle ayaqlar işlemeye başlayır.”

Morqan deyir ki, araşdırmaların hara aparacağından asılı olmayaraq, bu, heç olmasa elillere bir ümid, normal heyata başlanğıcdır.


DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar