Oruc tutmaq immun sistemini güclendirir
05 İyul 2014 Şənbə 09:24
Oruc tutmaq, hezm sistemini istrahet etdirdiyi üçün, bedende diger orqanların yaxşı işlemesini temin edir, bundan elave qan dövranı yaxşılaşır.
İftarda, imsaqda yediklerinize diqqet edirsinizmi?

ANS PRESS-in melumatına göre, araşdırmaçılar bildirirler ki, beslenmenize diqqet etseniz, oruc tutarken immunitet sisteminizi güclendire bilersiniz. Oruc tutarken qaraciyer ve bütün hezm sistemi istirahet imkanı elde edir. Bedende diger orqanların qanlanması ve iş semeresi artır. Şeker xestelerinde qan şekeri idaresi, tezyiq xestelerinde qan tezyiqi kontrolu yüngülleşir. Qanda yağ seviyyeleri düşür, faydalı xolesterol yükselir. Bedende qan istehsalı artır. Beden yığılmış zererli maddelerden temizlenir, immunitet sistemi güclenir. Ürek-damar, xerçeng kimi xesteliklere qarşı müqavimet artır.

Lakin orucun xeyri bezi diger qaydalara da riayet olunarsa daha effektli olar. Meselen,süfreden doymadan qalxın. Oruc müddetinde sağlam ve balanslı beslenmek çox ehemiyyetlidir. Buna baxmayaraq meseleni şişirtmeden, gündelik ehtiyac olan zülal, yağ, karbohidrat, vitamin ve minerallar aldıqdan sonra israfa getmeyin. İftar ve imsaqda yavaş-yavaş ve az miqdarda yeyin, yemekleri yaxşı çeyneyin ve süfreden doymadan qalxın.

İftar ve imsaq arasında 2 litr maye qebul edin. Bu, su, ayran ve hetta kompot da ola biler. İmsaqda, mededen gec boşalaraq uzun müddet tox tutacaq, zülal ve lif zenginli qidalar alın. Süd, qatıq, kefir, pendir, yumurta, xurma, çörek otu, qoz, badam, fındıq, quru paxlalı, taxıl, çöreyı ve düyüsü kimi...

Maddeler mübadilesini yavaşladaraq kilo almağa da sebeb olan çox yağlı ve xemir yemeklerden, ağır şirnilerden, qızardılmış, edviyyatı ve duzlu bol qidalardan uzaq dayanmanızda fayda var.


DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar