Depresiya ve nevroza qarşı 5 hekim mesleheti
25 Mart 2014 Çərşənbə Axşamı 09:08
Eseb pozğunluğu, depressiya, nevroz insanın bütün orqanizminin zeiflemesine, bir sıra xesteliklerin baş qaldırmasına sebeb olur.
Eseb pozğunluğu, depressiya, nevroz insanın bütün orqanizminin zeiflemesine, bir sıra xesteliklerin baş qaldırmasına sebeb olur. ANS PRESS-in melumatına göre, hekimler eseb pozğunluğu, depressiya, nevrozun qarşısını almaq üçün aşağıdakı mehsullardan istifade etmeyi tövsiye edirler:

1. eseb sakitleşdirici hesab olunan evezolunmaz B1 vitamini: qarabaşaq (qreçka) ve yulaf sıyığı, çovdar çöreyi.

2. esebilik ve yorğunluğun qarşısını almaq üçün terkibinde B2 vitamini olan mehsullardan istifade etmek lazımdır. Meselen, paxla, ispanaq, erik ve yumurtadan istifade etmek olar. Vitamin B2 terkibli mehsullardan az istifade edende halsızlıq ve tez-tez baş ağrıları olur.

3. Beyin eqli cehetden yorulanda yaddaş pozğunluğu yaranır, ehval-ruhiyye qefilden pisleşir. Bu zaman B12 vitamininden faydalanmaq olar. B12 vitamini deniz mehsulları, içalat (ürek, böyrekler, qaraciyer) ve yumurtanın ağında daha çoxdur.

4. Süd ve süd mehsulları insanın sinir sisteminin kalsium mineralı ile möhkemlenmesine yaxşı kömek edir. Bu mineral bedende çatışmayanda qıcolmalar baş verir.

5. Beynin yaxşı işlemesi ve hormonal balansın qorunması üçün yod evezolunmaz mineraldır. Bütün deniz mehsulları, deniz kelemi yod ile zengindir. Deniz kelemini sevmirsiniz? Problem deyil. Qurudulmuş deniz kelemini üyüderek qehve kimi istifade ede bilersiniz.


DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar