İşde stresden uzaq olmaq üçün yollar
07 Aprel 2014 Bazar Ertəsi 18:10
Mütexessisler işde stresden uzaq olmaq üçün müxtelif teklifler ireli sürürüler.
Hekimler bildirirler ki, müasir dövrde stres ve heyecan insanların ömrün qısaldan esas faktorlardan hesab edilir. Günün 8 saatını işleyen insan ekser hallarda işde bir çox problemli veziyyetlerle rastlaşır ki, bu da onun psixoloji veziyyetine öz menfi tesirini gösterir. Buna göre de mütexessisler işde stresden uzaq olmaq üçün müxtelif teklifler ireli sürürüler. Bu teklifleri aşağıdakı kimi qruplaşdırmaq olar:

Sevdiyiniz insanlara zeng vurun: Stres işe adaptasiya olmağınıza mane olur, bu sebebden de işin mehsuldarlığı aşağı düşür. Bu zaman inadlı şekilde çalışmağı, hansısa bir işin öhdesinden gelmeyi qarşınıza meqsed qoymağınız ağılabatan variant deyil. Bunun evezinde daha yaxşı olar ki, işinize bir neçe deqiqelik fasile verib sevdiyiniz bir insana zeng vurasınız. Göreceyiniz işleri unudub onunla danışacağınız 5-10 deqiqe fikrinizi stresden yayındıracaq ve işe daha hevesli başlamağınıza şerait yaradacaq.

Şokolad yeyin: Aparılan araşdırmalar gösterir ki, şokolad yemek insanı rahatlaşdırır, ehval-ruhiyyeni qaldırır. Buna göre de yaxşı olar ki, istenilen vaxt çekmecenizde bir qutu şokolad olsun. (Heddinden artıq çox yememek şerti ile)

Gülmek üçün vaxt ayırın: Gülmek her zaman stresden qurtulmağın en asan yolu hesab edilib. Buna göre de xoş vaxt keçirmek ve gülmek üçün gün erzinde özünüze heç olmasa 10-15 deqiqe vaxt ayırın.

Sosiallaşın: Fasile vermeden çalışmaq insanları hevesden salır, bu mütemadi hal aldıqda ise hetta depresiyaya düşmeye sebeb olur. Buna göre de çalışın ki, işlerinizi görerken hem de iş yoldaşlarınızla ünsiyyet qura bilesiniz. Bu müeyyen müddetlik de olsa, diqqetinizin işden yayınmasına ve müeyyen qeder eqli cehetden rahatlaşmağınıza şerait yaradacaq.

İş yoldaşlarınıza inanın: Bütün işleri tekbaşına görmeyiniz mümükün deyil. Ele anlar olur ki bu gün görmeli olduğunuz n qeder iş varken siz heç yolun yarısına çatmamış hevesden düşürsünüz. Buna göre de daim yardım isteye bileceyiniz, sonuna qeder inandığınız iş yoldaşlarına sahib olmaq üçün çalışın.

Ofisinizi sıxıcı görünüşden xilas edin: Günümüzün demek olar ki, böyük bir hissesini iş yerinde keçiririk. Bu zaman olduğumuz mühiti maraqlı etmek ise bizim elimizdedir. Bunun üçün iş masanızın üzerini sevdiyiniz insanların resmleri ve sizin üçün xüsusi ehemiyyeti olan bir neçe eşya ile bezeyin. Belece işiniz ne qeder çetin olsa da, en azından etrafa baxanda sizi xoşbext edecek, ehvalınızı yükseldecek eşyalarla, “insanlarla” qarşılaşacaqsınız.


DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar