Zeyneb Xanlarovanın ad günüdür
28 Dekabr 2013 Şənbə 09:10
Xalq artisti Zeyneb Xanlarovanın 77 yaşı tamam olur.
Bu gün Azerbaycanın xalq artisti Zeyneb Xanlarova 77 yaşını qeyd edir. Zeyneb Yehya qızı Xanlarova 28 dekabr 1936-cı ilde Bakıda dünyaya göz açıb. M.e.Sabir adına Bakı Pedaqoji mektebini (1956) ve A.Zeynallı adına Bakı Musiqi Texnikumunu (1961) bitirib. 1961-ci ilden Opera ve balet teatrının solistidir.

O, 1975-ci ilde Azerbaycan Respublikasının Xalq artisti, 1980-ci ilde SSRİ Xalq artisti adlarına, 1985-ci ilde ise Azerbaycan SSR Dövlet mükafatı laureatına layiq görülüb.

Zeyneb Xanlarova dünyanın en möhteşem konsert salonlarında, radio dalğalarında milyonlarla üreyi feth eden sehrkar bir sese malikdir. Bu sesi ile Azerbaycanı bütün dünyada tanıdıb. Qastrol seferleri zamanı dilinden, dininden, eqidesinden asılı olmayaraq her yerde - Avropada, Asiyada, Afrikada, Amerikada eyni heraretle qarşılanır, eyni coşqunluqla alqışlanır.

O, Yemen, efqanıstan, elcezair, Türkiye ve bir sıra başqa ölkelerde yüksek teltiflere, "Şeref nişanı", "Xalqlar dostluğu", "Şöhret" ordeni, "İstiqlal" ordenlerine layiq görülüb.

Zeyneb Xanlarova evezsiz bir ifaçı olmaqla, Azerbaycan Akademik Opera ve Balet teatrının sehnesinde baş rollar oynayıb, senet möcüzeleri yaradıb. Onun Leylisi, eslisi, Şahsenemi teatr tariximizin sehifelerinde adebi qalacaq obrazlardır.

Onun XX esr Azerbaycan ifaçılıq senetinde belke de heç kesin heç zaman qalxa bilmeyeceyi bir zirvesi var. Repertuarında muğam (Şahnaz, Mahur, Qatar, Bayatı-Şiraz ve s.), tesnif ve Azerbaycan xalq mahnıları, Azerbaycan bestekarlarının ve şerq xalqlarının mahnıları geniş yer tutur. Azerbaycanın qadın xanendeleri arasında "Çahargah" muğamının ilk ifaçılarındandır. O, hemçinin bir sıra mahnıların müellifidir.

Zeyneb Xanlarova Azerbaycan SSR Ali Sovetinin (XI-XII çağırış) deputatı olub, Azerbaycan Respublikası Milli Meclisinin deputatıdır.

ANS Şirketler Qrupunun bütün kollektivi sevimli xanendeni doğum günü münasibetile tebrik edir, ona uzun ömür, can sağlığı ve yeni uğurlar arzulayır.


DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar