Milli Musiqi Günü
18 Sentyabr 2014 Cümə Axşamı 05:55
Üzeyir Hacıbeyovun doğum günü 18 ildir Azerbaycanda Milli Musiqi Günü kimi qeyd olunur.
Sentyabrın 18-de Azerbaycan xalqının dahi oğlu, musiqi medeniyyetimizin korifeyi Üzeyir Hacıbeyovun doğum günüdür. Hemin gün sadece musiqiseverlerin yox, hem de xalqımızın bayramıdır. Böyük bestekarın ad gününün bayram kimi qeyd edilmesi enenesinin esasını maestro Niyazi qoymuşdur. Görkemli bestekar ve dirijor Niyazi Üzeyir beyin vefatından sonra her il bu günü qeyd edermiş. 1995-ci ilde ise Prezident Heyder eliyevin fermanı ile dahi bestekarın anadan olmasının 110 illik yubileyi erefesinde 18 sentyabrın Milli Musiqi Günü kimi qeyd olunması qerara alınıb.

Qeyd edek ki, Üzeyir Hacıbeyov 1908-ci il yanvarın 18-de Bakıda H. Z. Tağıyevin teatrında tamaşaya qoyulan "Leyli ve Mecnun" operası ile tekce Azerbaycanda deyil, bütün müselman Şerqinde opera senetinin esasını qoyub. O, hem de Azerbaycanda musiqili komediya janrının yaradıcısıdır. Ü. Hacıbeyovun "er ve arvad", "O olmasın, bu olsun", "Arşın mal alan" musiqili komediyalarında o dövr Azerbaycan meişeti, xalq adet ve eneneleri öz eksini tapıb.

Ü. Hacıbeyov milli musiqi xezinesine yeni janr ve formatlarla zenginleşdiren bir sıra eserler, o cümleden Azerbaycan peşekar musiqi senetinin şah eseri, dünya musiqi xezinesinin incilerinden olan dahiyane "Koroğlu" operasını besteleyib. O, hem Azerbaycan Xalq Cümhuriyyeti, hem de yeni Azerbaycan Respublikasının Dövlet Himnlerinin musiqisinin müellifidir.

Üzeyir bey elmi musiqişünaslığın, musiqi tehsilinin esasını qoyub ve ömrünün sonunadek musiqi medeniyyetinin inkişafına rehberlik edib. Dahi bestekarın yaratdığı musiqi incileri dünya şöhreti qazanıb ve dünya musiqi medeniyyetinin qızıl fonduna daxil olub. Görkemli musiqi xadimleri onu "professional Şerq musiqisinin atası" adlandırıblar. Azerbaycan ve dünya musiqi medeniyyetinin inkişafında misilsiz xidmetleri olmuş Ü. Hacıbeyovun anadan olmasının 100 illik yubileyi YUNESKO-nun qerarı ile beynelxalq miqyasda qeyd olunub.


DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar