Xocalı 1992 kitabı 4 dilde çap edilib
21 Fevral 2014 Cümə 06:11
Heyder Eliyev İrsini Araşdırma Merkezinin neşri – Xocalı 1992 kitabının yeniden işlenilmiş ve elaveler edilmiş neşri çapdan çıxıb.
ANS PRESS-in xeberine göre, Azerbaycan, ingilis, fransız ve rus dillerinde çıxan kitab ermeni silahlı birleşmeleri terefinden töredilmiş Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatiresine ithaf olunub.

Kitaba Azerbaycan xalqının ümummilli lideri Heyder Eliyevin ve Azerbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Eliyevin Xocalı soyqırımı haqqında müxtelif çıxış ve müracietlerinden iqtibaslar, insanlığa utanc getiren bu facie haqqında tarixi arayış, melumat-soraq materialları daxil edilib.

Neşrdeki “Tecavüzkarın dest-xetti” bölümünde ermeni vehşiliyinin qurbanlarının fotoları yer alıb. Melumat-soraq materiallarında Ermenistanın Azerbaycana tecavüzü neticesinde ölkemize deyen maddi zerer, elece de işğal olunmuş rayonlarımıza vurulan zererin hecmi Elxan Süleymanov ve Vurğun Süleymanovun müellifi olduqları “Ermenistanın Azerbaycana qarşı silahlı tecavüzü ve işğalın ağır neticeleri” tedqiqat eserindeki reqemlere uyğun verilib.

Kitabın meslehetçisi akademik Asef Nadirov, elmi meslehetçi ve ön sözün müellifi Milli Meclis üzvü Elxan Süleymanov, yaradıcı heyetin rehberi siyasi elmler üzre felsefe doktoru Fuad Babayevdir.

Kitabın Azerbaycan dili ile yanaşı, ingilis, fransız ve rus dillerinde neşr edilmesi de remzidir. Çünki bu xarici diller Ermenistan-Azerbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişesinin nizamlanması ile bağlı yaradılmış ATeT-in Minsk qrupunun hemsedrleri olan ölkelerin dövlet dilleridir. Bununla da kitabın yaradıcı heyeti hemin münaqişenin en dramatik ve qanlı hadisesi baresinde gerçekliyi növbeti defe diqqete çatdırır.


DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar