Şimali Kiprde Men azerbaycanlıyam adlı tedbir keçirilib
29 Dekabr 2013 Bazar 02:56
Şimali Kiprde Men azerbaycanlıyam adlı tedbir keçirilib. Bu ölkedeki azerbaycanlı telebeler Hemreylik günü qeyd edibler.
Öten gün Şimali Kiprin “Yaxın Doğu” universitetinde adı çekilen universitetin Azerbaycan Telebe Cemiyyetinin teşkilatçılığı ile “Men azerbaycanlıyam” adlı gece teşkil olunub.

ANS PRESS xeber verir ki, Dünya Azerbaycanlılarının Hemreylik Günü münasibeti ile teşkil olunan tedbir Azerbaycan ve Türkiye himnlerinin seslendirilmesi ile açıq elan edilib.

Azerbaycan Kıbrıs Dostluq Cemiyyetinin desteyi ile baş tutan gece de texminen 450 nefer – Şimali Kiprin müxtelif universitetlerinde-Yaxın Doğu, Doğu Akdeniz, Girne Amerikan, Beynelxalq Kipr adlı universitetlerinde tehsil alan azerbaycanlı genclerle birlikde, Nigeriya, Qazaxıstan, Şimali Kipr ve Türkiyeni temsil eden telebeler iştirak edib.

Gecenin açılış çıxışını Yaxın Doğu Universitetinin prorektoru, professor Fexreddin Sadıqoğlu edib. Natiq öz çıxışında Hemreylik Gününün tarixinden ve Azerbaycan xalqının ümummilli lideri Heyder eliyevin dünya azerbaycanlılarının vahid milli ideologiya etrafında birleşdirilmesi istiqametinde xidmetlerinden danışıb. Bildirilib ki, Hemreylik Gününün esas mezmununu milli menevi deyerlerimize hörmet, Azerbaycan xalqına mensubluq, Vetene bağlılıq, azerbaycançılıq duyğuları ve ideyaları teşkil edir. Hemçinin elde edilen uğurlardan da danışan prorektor , bütövlükde dünya ictimaiyyetinin nezerinde Azerbaycanın ve azerbaycanlıların imicinin yaxşılaşdırılmasının vacibliyini vurğuyaraq, bu prosesde genclerin xüsusi rolunu qeyd edib.

Daha sonra çıxış eden Azerbaycan Kıbrıs Dostluq Cemiyyetinin sedri ve Şimali Kipr Doğu Akdeniz Universitetinin rektor müşaviri Orxan Hesenoğlu teşkilatçılara minnetdarlığını bildirerek, merasimde xalqımızın milli menevi deyerlerine, qan yaddaşımıza hopmuş xüsusi teqvim günlerinin ehemiyyetinden danışıb. Natiq vurğulayıb ki, 31 dekabr-Dünya Azerbaycanlılarının Hemreylik Günü her bir azerbaycanlı üçün xüsusi ehemiyyet daşıyır. Mehz bu bayramın qeyd edilmesi azerbaycançılıq ideyasının zenginleşmesine, diaspor teşkilatlarının fealiyyetinin güclenmesine, her bir adamda Veten sevgisinin artmasına müsbet tesir gösterir.

Qarşıdan gelen bayram münasibetile ile de gencleri tebrik eden natiq, diqqete çatdıdı ki, Dünya Azerbaycanlılarının Hemreyliyi Gününün bayram kimi qeyd olunması xalqımızın milli menevi varlığını tesdiq eden amillerden biridir.

Uğurlara da diqqet çeken feal diasporaçı, hemçin qarşımızda Ermenistanın herbi tecavüzü neticesinde ölkemizin pozulmuş erazi bütövlüyünün berpası kimi taleyüklü vezifenin dayandığına diqqet çekerek, növbeti bele bayramı Qarabaqda keçirmeyi arzuladığını dile getirib.

Azerbaycan Kıbrıs Dostluq Cemiyyetinin sedri hemçinin bildirdi ki, rehberlik etdiyi qurum azerbaycanlı genclerin Kiprde birleşmesi ve Kipr cemiyyetine inteqrasiyası üçün bütün şeraiti yaradıb.

Bundan sonra Yaxın Doğu Universitetinin doktorantı Reşad elekberov da çıxış ederek tedbirin meqsed ve ehemiyyetinden, Azerbaycanın son illerde elde etdiyi uğurlardan söhbet açıb.

Gece de hemçinin Azerbaycan Yazıçılar Birliyinin üzvü ve Yaxı Doğu Universitetinin teebesi Raul Mesum da çıxış ederek, öz şeirlerini seslendirib. Onun seslendirdiyi şeirler sürekli alqışlara sebeb olub.

Tedbir zamanı Doğu Akdeniz Universitetinde tehsil alan azerbaycanlı telebe Nezrin Hesenova ve nigeriyalı telebe Riçherd Oduki ile birlikde nümayiş etdirdikleri milli reqslerimiz geceye elave reng qatmaqla birlikde, iştirakçıların çoşğusu ve sürekli alqışları ile müşahiyyet olunub.

Tedbirin sonunda Azerbaycanı tanıdan video-çarx gösterildi. elde edilen uğurların, Azerbaycanın süretli iqtisadi inkişafının, ölkemizin gücünün ön planda olduğu video-çarx böyük çoşquya sebeb olub.
 DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar