Semeni Beynelxalq incesenet müsabiqesi keçirilecek
11 Mart 2014 Çərşənbə Axşamı 18:36
Heyder Eliyev Merkezinin parkında Semeni Beynelxalq incesenet müsabiqesi teşkil olunacaq.
Heyder Eliyev Merkezi Novruz bayramı ile elaqedar daha bir layihe heyata keçirecek. Martın 18-de - Novruz erefesindeki son çerşenbe bayramı gününde Heyder Eliyev Merkezinin parkında Semeni Beynelxalq incesenet müsabiqesi teşkil olunacaq. Hemin gün Merkezin parkında ferqli tertibatlarda hazırlanmış semeniler sergilenecek.

Qedim zamanlardan baharın gelişi Azerbaycan ve bir çox Şerq ölkelerinde bayram edilir, şenliklerle qarşılanır. Tentene hele Novruzdan evvel - ilaxır çerşenbelerden başlanır. Novruz bayramının özünemexsus remzleri, adetleri vardır. Onun esas atributlarından biri ise semenidir. Semeni tebietin oyanışını, canlanmasını tecessüm etdirir, heyat ve bolluq remzi hesab olunur. Qedimde insanlar yazqabağı “Semeni, saxla meni, ilde göyerderem seni” deyerek taxıl cücertmekle bolluq, bereket arzularını ifade edibler. esrler deyişmiş, sivilizasiya inkişaf etmiş, müxtelif tarixi dönemlerde yasaqlar qoyulmuş, lakin Azerbaycan xalqı Novruzu adet-eneneleri, remzleri ile beraber yaşadaraq çağdaş dövrümüze qeder getirib çıxarıb.

Azerbaycanın teşebbüsü ile 2009-cu il sentyabrın 30-da Novruz UNESCO-nun Qeyri-Maddi Medeni İrs Siyahısına daxil edilib. 2010-cu il fevralın 23-de ise BMT Baş Meclisinin 64-cü sessiyasının iclasında martın 21-i Beynelxalq Novruz Günü elan edilib.

Heyder eliyev Merkezinin heyata keçirdiyi yeni layihe - “Semeni” Beynelxalq incesenet müsabiqesi milli adet-enenelerimizi, deyerlerimizi yaşatmaq, yeni nesle çatdırmaqla yanaşı, hem de Novruzu müasir incesenetin serhed tanımayan dili ile daha geniş şekilde tebliğ etmek, tanıtmaq meqsedi daşıyır.

Heyder eliyev Merkezi müxtelif yaş qruplarına ve yaradıcılıq istiqametlerine mensub olan 32 ressam ve heykelteraşın ferqli dizaynda teqdim etdiyi semenileri sergilemekle hem paytaxt sakinlerinin bayram ovqatına çalar qatır, hem de bolluq ve firavanlıq arzularını ifade edir.

Martın 18-de keçirilecek müsabiqede bu 32 eser arasından ilk 3 yerin sahibleri sesverme yolu ile müeyyen olunacaq. Müsabiqeye teqdim olunan semeniler iyunun 1-dek Heyder Eliyev Merkezinin parkında nümayiş etdirilecek.

Heyder Eliyev Merkezi bundan evvel - 2013-cü ilin dekabrında “Küknar” Beynelxalq sergi-müsabiqesi keçirib, 18 yerli ve xarici ressam ve heykelteraş ferqli dizaynda Yeni il ağaclarını teqdim edib, sesverme yolu ile onların üçünün müellifi mükafatlandırılıb. Nadir görkemli küknarlar 2 ay Heyder eliyev Merkezinin parkında nümayiş olunub.


DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar