Oskar sahibleri belli oldu
03 Mart 2014 Bazar Ertəsi 10:10
ABŞ-ın Los-Anceles şeherinde enenevi olaraq Oskar mükafatları teqdimat merasimi keçirilib.
ANS PRESS-in melumatına göre, Amerika Kino Seneti Akademiyasının tesis etdiyi, bu il 86-cısı keçirilen merasimde 24 nominasiyada "Oskar" qaliblerinin adları açıqlanıb.

"En yaxşı film" nominasiyasında kino sahesinin en möteber mükafatına rejissor Stiv Makkuinin çekdiyi tarixi dram janrında olan “12 il kölelik" filmi qazanıb. Bu film heyatda baş veren tarixi hadiseler üzerinde çekilib. Qaraderili kişinin qul kimi satılması kadrları ve onun gelecek yaşamı “Oskar”dan evvelde bir neçe mükafatlara laiq görüüb. Çekiliş üçün 2 milyon pul xerclense de, mart ayının ikisine qeder film bütün dünyadan 140,1 milyon miqdarında gelir elde edib.

Bu nominasiya uğrunda bir neçe filmler gecede iştirak edibler, “Uoll-stritden canavar”, “Filomena”, “Nebraska”, “O”, Qravitatsiya”, "Alıcıların Dallas klubu”, “Kapitan Fillips”, “Amerikan sayağı Afera”-nın adlarını sadalamaq olar.

İtalyan rejissor Paolo Sorrentinonun "Böyük gözellik" filmi "Xarici dilde en yaxşı film" nominasiyasında qalib gelib.
"Cazibe qüvvesi" kosmik dramının xüsusi effektlerini hazırlanmış komanda "en yaxşı xüsusi effektler" nominasiyasının qalib olub.
Kinorejissor Morqan Nevillin "Ulduz olmağa 20 fut qalmış" senedli filmi "en yaxşı senedli film" nominasiyasında bütün reqibleri üsteleyib.

Danimarkalı Anders Valterin "Helium" filmi "en yaxşı qısametrajlı bedii film" adına layiq bilinib. Dünya kinematoqrafına verdiyi töhfelere göre fexri "Oskar"lar aktrisa Encela Lendsberi, aktyor Stiv Marin ve kostyumçu Pyero Toziye verilib. Cin Herşolt adına humanitar mükafat ise Ancelina Coliye teqdim olunub.

Merasimin aparıcısı Ellen DeCeneris "Arxa planda en yaxşı kişi rolu" nominasiyasında "Oskar"ın aktyor Cared Letoya çatdığını bildirib. Aktyora mükafatı aktrisa Enn Hetvey teqdim edib. "Arxa planda en yaxşı qadın rolu" nominasiyasının qalibi "Köleliyin 12 ili" filmindeki rolu ile aktrisa Lupita Nionqo olub.

"Böyük Qetsbi" filmi "en yaxşı kostyum dizaynı", "Dallas alıcılar klubu" "en yaxşı qrim" nominasiyasında qalib gelib.

"Disney" studiyasının çekdiyi "Frozen" ("Soyuq ürek") cizgi filmi ise "en yaxşı animasiya filmi" nominasiyasında mükafatlandırlıb.DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar