Fidan Hacıyeva Londonda konsert verib
08 Mart 2014 Şənbə 09:05
Azerbaycan Dövlet Akademik Opera ve Balet Teatrının solisti Fidan Hacıyeva ve pianoçu Zülfiyye Sadiqova musiqi proqramı ile çıxış edibler.
Medeniyyet ve Turizm Nazirliyinin ve Azerbaycanın Böyük Britaniyadakı sefirliyinin desteyi ile Londonda “King`s Place” incesenet ve kulinariya merkezinde Novruz bayramı münasibetile “Yazın sesi” adlı konsert proqramı teşkil olunub.

"Azerbaycan Evi"nin nümayendesi Feride Penahova ölkemizin musiqi sahesindeki uğurlarından behs edib, dünya şöhretli senetkarlarımızın nailiyyetleri haqqında melumat verib.

Azerbaycanın Böyük Britaniyadakı sefiri Fexreddin Qurbanov ölkemizin musiqi medeniyyetinin derin tarixi köklere malik olduğunu bildirib. Qeyd edilib ki, kökleri Sovet İttifaqı ve ondan çox evvellere gedib çıxan Azerbaycan musiqisi hazırda bütün dünyada özünemexsusluğu ile seçilir.

Şerqde ilk operanın mehz azerbaycanlı senetkarın yazdığı xüsusi vurğulanıb.

Qarşılamağa hazırlaşdığımız Novruz bayramı haqqında da melumat veren diplomat, bu münasibetle teşkil edilen konsertden memnunluğunu ifade edib, qonaqlara xoş vaxt keçirmelerini arzulayıb.

Daha sonra Azerbaycan Dövlet Akademik Opera ve Balet Teatrının solisti, emekdar Artist, beynelxalq müsabiqeler laureatı Fidan Hacıyeva ve genc pianoçu Zülfiyye Sadiqova musiqi proqramı ile çıxış edibler.

Proqramda Üzeyir Hacıbeyli, Müslüm Maqomayev, Cövdet Hacıyev, Tomas Arne, Friderik Şopen kimi dünya şöhretli bestekarların repertuarından musiqiler seslendirilib.


DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar