Dede Qorqud filmi üçün pul ayrıldı
28 Dekabr 2013 Şənbə 19:39
İlham Aliyev Dede Qorqud dastanları esasında çoxseriyalı bedii televiziya filminin çekilmesi haqqında serencam imzalayıb.
İlham Aliyev Dede Qorqud dastanları esasında çoxseriyalı bedii televiziya filminin çekilmesi haqqında serencam imzalayıbAzerbaycan Prezidenti İlham eliyev "Dede Qorqud" dastanları esasında çoxseriyalı bedii televiziya filminin çekilmesi haqqında serencam imzalayıb.

Serencamda qeyd olunur ki, "Dede Qorqud" dastanlarının azerbaycançılıq mefkuresi baxımından müstesna ehemiyyetini, genc neslin vetenperverlik ruhunda terbiye olunmasında evezsiz rolunu nezere alaraq, "Dede Qorqud" dastanları esasında çoxseriyalı bedii televiziya filminin çekilişi ile bağlı edebi ssenarinin hazırlanması ve teşkilati meselelerin heyata keçirilmesi meqsedile Azerbaycan Respublikasının 2013-cü il dövlet büdcesinde nezerde tutulmuş Azerbaycan Prezidentinin ehtiyat fondundan ilkin olaraq Azerbaycan Respublikasının Medeniyyet ve Turizm Nazirliyine 1 milyon manat ayrılsın.

Maliyye Nazirliyine bu serencamda nezerde tutulan mebleğde maliyyeleşmeni müeyyen olunmuş qaydada temin etmek, Nazirler Kabinetine bu serencamdan ireli gelen meseleleri hell etmek tapşırılıb.

Azerbaycan xalqının esrler boyu yaratdığı zengin medeni-menevi servetler xezinesinde "Kitabi-Dede Qorqud" özünemexsus layiqli yer tutur. Qehremanlıq dolu keçmişimizi parlaq eks etdiren bu misilsiz ve möhteşem senet abidesi milli varlığımızın müeyyenleşmesinde mühüm rol oynamışdır. ecdadlarımız baresinde yaradılmış en böyük ve meşhur oğuznamelerden ibaret "Kitabi-Dede Qorqud" ana dilimizin tükenmez ifade imkanlarını özünde yaşadır. Azerbaycanın tarixi coğrafiyasını bütün genişliyi ile ehate eden monumental epos xalqımıza mexsus qedim adet-enenelerin, ulu babalarımızın dünyagörüşünün, menevi aleminin ve yüksek bedii zövqünün öyrenilmesinde qiymetli menbedir.

2015-ci ilde "Kitabi-Dede Qorqud"un dünya elm alemine tanıdılmasının 200 illiyi tamam olur. Öten dövr erzinde abidenin tedqiqi istiqametinde çoxsaylı elmi araşdırmalar aparılmış, eposu teşkil eden boyların süjet ve motivleri esasında edebi eserler yazılmış, tesviri senet nümuneleri meydana getirilmişdir. 1975-ci ilde "Dede Qorqud" boylarına hesr olunan iki seriyalı bedii film çekilmiş, 2000-ci ilde ise abidenin 1300 illik yubileyi UNESCO xetti ile beynelxalq seviyyede tenteneli qeyd edilmişdir.


DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar