Yaşar Celilov Şimali Kiprde qızlara gül payladı
31 Dekabr 2013 Çərşənbə Axşamı 21:41
Yaşar Celilov Şimali Kiprde qızlara gül payladı. Bu anlar Doğu Akdeniz Universitetinde hemreylik günü ile bağlı teşkil olunan gece zamanı baş verib.
Şimali Kiprin Doğu Akdeniz Universitetinin Azerbaycan Telebe Cemiyyeti adı çekilen universitetde Dünya azerbaycanlılarının hemreylik gününü münasibeti ile gece teşkil edib.

Kiprin ilk dövlet universiteti olan Doğu Akdeniz Universitetinde teşkil olunan geceni adı çekilen universitetin Azerbaycan Telebe Cemiyyetinin prezidenti Toğrul İbrahimli açıq elan edib.

O, temsil etdiyi qurumun enenevi olaraq milli günleri teşkil etdiyini xatırladaraq, gecenin meqsed ve ehemiyyetinden danışıb. Bildirilib ki, hele 1991-ci il dekabrın 16-da, ulu önder Heyder eliyev Naxçıvan Ali Meclisinin sedri olduğu dövrde, her il dekabrın 31-nin Dünya Azerbaycanlılarının Hemreyliyi Günü kimi qeyd edilmesi barede qerar qebul olunub ki, hemin vaxtdan etibaren Hemreylik Günü ölkemizde ve xaricde en möteber bayram kimi qeyd olunur.

Daha sonra çıxış eden Doğu Akdeniz Universitetinin rektor müşaviri ve Azerbaycan Kıbrıs Dostluq Cemiyyetinin sedri Orxan Hesenoğlu iştirakçılarının bayramını tebrik ederek, günün ehemiyyetinden söhbet açıb. Natiq bildirib ki, hemreylik Gününün esas ideyasını dünya azerbaycanlılarının birliyi ve hemreyliyi, Azerbaycanın dövletçiliyi, xalqın milli menevi deyerlerine hörmet, Azerbaycan xalqına mensubluqla ve tarixi Vetene bağlılıqla elaqedar hiss ve ideyalar teşkil edir. Daha sonra dünyanın müxtelif ölkelerinde 50 milyondan çox azerbaycanlı yaşadığnı xatırladan O. Hesenoğlu, qeyd edilib ki, onların teşkilatlanması, Azerbaycan heqiqetlerinin dünya ictimaiyyetine çatdırılması çox mühüm meseledir ki, bu işde gencliyin üzerine böyük mesuliyyet düşür.

Gece de iştirak eden genc müğenni Yaşar Celilovun seslendirdiyi ifalar geceye elave reng qataraq, bayram ehval-ruhiyyesi yaradıb. Genc müğenni ifası zamanı zalda eyleşen xanımların her birine daha önceden aldığı qızıl gülleri paylayıb.

Hemçinin ölkemizle bağlı qısa video çarxın da nümayiş olunduğu gecede Doğu Akdeniz Universitetinde tehsil alan azerbaycanlı telebe Nezrin Hesenovanın nigeriyalı telebe Riçerd Oduki ile birlikde nümayiş etdikleri milli reqslerimiz iştirakçılar terefinden böyük maraqla qarşılanıb.


DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar