Ruslar Azerbaycanı özlerinin doğma veteni sayır
26 Dekabr 2013 Cümə Axşamı 12:39
Ali Hesenov prezidentin "Rus İcması - 20 il. Yeni Azerbaycan Xalqlar Ailesinde" Respublika Konfransı iştirakçılarına müracietini oxuyub.
"Azerbaycan tarixen svilizasiyaların ve medeniyyetlerin qovuşduğu unikal mekan olmuşdur. Xalqımızın mentalitetine xas olan yüksek insanperverlik ve dözümlülük ayrı-ayrı xalqların ve etnik qrupların yüz iller boyu burada emin-amanlıq, dostluq ve qardaşlıq şeraitinde, etnik-dini tolerantlıq mühitinde yaşamasını temin etmişdir".

Trend-in melumatına göre, bunu Azerbaycan Prezidenti İlham eliyev "Rus İcması - 20 il. Yeni Azerbaycan Xalqlar Ailesinde" Respublika Konfransı iştirakçılarına müracietinde deyib. Müracieti Prezident Administrasiyasının İctimai-siyasi meseleler şöbesinin müdiri eli Hesenov oxuyub.

Dövlet başçısı müracietinde bildirib ki, bu gün çoxmilletli ve çoxkonfessiyalı Azerbaycan cemiyyetini rus icması olmadan tesevvür etmek mükün deyildir: "Azerbaycanın Rus İcması teşkilatının yaranmasının 20 illiyi münasibetile sizi ürekden salamlayır, hamınıza en semimi arzularımı yetirirem! "Rus İcması" İctimai Birliyi fealiyyet gösterdiyi iller erzinde Azerbaycanda milletlerarası münasibetlerin inkişafına ve vetendaş cemiyyeti quruculuğuna mühüm töhfeler vererek ölkenin nüfuzlu teşkilatlarından birine çevrilmişdir. Sıralarında vetenperver ve yaradıcı insanları birleşdiren teşkilatınız rus dili ve medeniyyetinin, milli adet-enenelerin qorunub saxlanması ve inkişafı sahesinde gerekli fealiyyet gösterir. Biz cemiyyetimizde mövcud olan etnik medeni müxtelifliyi, multikulturalist eneneleri xalqımızın tarixi nailiyyeti kimi qiymetlendirir ve bunu milli siyasetimizin başlıca istiqametlerinden biri hesab edirik".

Prezident İlham eliyev qeyd edib ki, Cenubi Qafqazda sayca en çox rus mehz Azerbaycanda yaşayır: "Onlar Azerbaycanı özlerinin doğma veteni sayır, ictimai-siyasi, iqtisadi ve medeni-menevi heyatımızın bütün sahelerinde yaxından iştirak edirler. Bir çox rus vetendaşlarımız ölkemizin erazi bütövlüyü uğrunda ermeni işğalçılarına qarşı mübarizede esl vetenperverlik ve qehremanlıq nümunesi göstermişler. Azerbaycan ile Rusiya arasında mehriban dostluq ve qonşuluq münasibetleri zengin tarixi eneneye malikdir. Hazırkı merhelede hemin enenelere esaslanan ve bütün saheleri ehate eden çoxterefli emekdaşlıq elaqelerimizin inkişafında her iki ölkede fealiyyet gösteren diaspor teşkilatları ve icmalar ehemiyyetli rol oynayır. "Rus İcması" İctimai Birliyi Azerbaycanda yaşayan rusları layiqince temsil ederek son 20 ilde semereli bir yol qet etmişdir. eminem ki, teşkilatınız ölkemizde vetendaş hemreyliyinin daha da möhkemlendirilmesinde, xalqlarımızın ve medeniyyetimizin bir-birine yaxınlaşmasında ve qarşılıqlı zenginleşmesinde, Azerbaycan heqiqetlerinin dünya ictimaiyyetine çatdırılmasında ezmkar fealiyyetini bundan sonra da davam etdirecekdir. Bu yolda her birinize can sağlığı ve uğurlar arzulayıram!"


DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar