Nazir Selim Müslümov BMT-de çıxış etdi
02 Aprel 2014 Çərşənbə 15:45
Selim Müslümov Azerbaycanda elilliyin seviyyesinin dünya üzre müvafiq göstericiden 2,5 defeden aşağı olduğunu vurğulayıb.
Emek ve ehalinin sosial müdafiesi naziri Selim Müslümov BMT-de elillerle bağlı Azerbaycan hökumetinin ilk meruzesini teqdim edib. eeSMN-nin İctimaiyyetle elaqeler şöbesinden ANS PRESS-e verilen melumata göre, Cenevrede keçirilen tedbirde Azerbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq Serencamı ile tesdiq olunmuş aidiyyatı dövlet orqanlarının vezifeli şexslerinden ibaret olan nümayende heyeti iştirak edir.

Azerbaycan Respublikasının “elillerin hüquqları haqqında” Konvensiyaya ve bu Konvensiyanın Fakültativ Protokoluna 2008-ci ilin oktyabrında qoşulduğunu qeyd eden Azerbaycan Respublikasının emek ve ehalinin sosial müdafiesi naziri, nümayende heyetinin rehberi Selim Müslümov meruzede öten müddetde ölkede elillerle bağlı aparılan siyasetin bu Konvensiyaya uyğunlaşdırılması istiqametinde görülen işler barede geniş melumat verib.

Nazir Azerbaycanda elilliyin seviyyesinin dünya üzre müvafiq göstericiden 2,5 defeden çox aşağı olduğunu vurğulayıb. “Hazırda Azerbaycan ehalisinin 5,6 faizi, yeni 530 min neferi elilliyi olan şexsler ve sağlamlıq imkanları mehdud uşaqlardır. Müqayise üçün bildirim ki, Ümümdünya Sehiyye Teşkilatının melumatına esasen dünya ehalisinin 15 faizi elilliyi olan şexslerdir”.

S.Müslümov bildirib ki, bununla bele, Ermenistan-Azerbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişesi ölkede elilliyin artmasında mühüm rol oynayıb, respublikanın erazi bütövlüyünün müdafiesi zamanı 11912 nefer insan elil olub. “Azerbaycan erazisinin Ermenistan silahlı qüvveleri terefinden işğal olunmuş 20% hissesinden qaçqın düşmüş insanlar arasında elillik 6,5%-e çatdığı halda, ölkenin diger ehalisi üzre bu gösterici 5,5%-dir”.

Nazir diqqete çatdırıb ki, elilliyin qarşısının alınması, elilliyi olan şexslerin sosial müdafiesi, tibbi-sosial reabilitasiyası, onlara layiqli heyat şeraitin yaradılması hem ölkenin Konstitusiyasında, hem esas strateji senedi olan “Azerbaycan 2020: geleceye baxış” İnkişaf Konsepsiyasında, hem de aidiyyeti hüquqi-normativ senedlerde tesbit olunub. Eyni zamanda, “elillerin hüquqları haqqında” Konvensiyaya uyğun olaraq, bu sahede qanunvericiliyin, hem de praktiki icra mexanizmlerinin tekmilleşdirilmesi üzre seyler davam etdirilir. S.Müslümov qeyd olunan işlerde hökumetin elil teşkilatları ile sıx emekdaşlığı, bu emekdaşlıq şeraitinde Konvensiyanın müddealarına uyğun şekilde hazırlanan “elilliyi olan şexslerin hüquqları haqqında” yeni Qanun layihesi, habele “elilliyi olan şexslerin hüquqlarının müdafiesine dair 2014-2018-ci iller üçün Milli Fealiyyet Proqramı”nın layihesi barede melumat verib.

Nazir elilliyi olan şexslerin maddi teminatlarının güclendirilmesi ile bağlı Azerbaycanda heyata keçirilen feal siyaseti konkret göstericiler esasında diqqete çatdırıb. “2006-2013-cü iller erzinde elilliye göre emek pensiyalarının orta aylıq mebleği 3,3 defe, sosial müavinetlerin mebleği ise 2,6 defe artırılıb. Cari ilin mart ayında Azerbaycan Prezidentinin imzaladığı, 32 907 nefer elili ehate eden serencamlara esasen elillere verilen sosial müavinetlerin mebleği orta hesabla 36 faiz artırılıb. Müharibe elillerinin ödenişli ali ve orta ixtisas tehsili alan övladlarının tehsil haqlarının dövlet büdcesinin hesabına ödenilmesi nezerde tutulub. Eyni zamanda emek pensiyasını almaq hüququ olmayan I qrup elillerin müavinetlerinin mebleği artırılaraq yaşayış minimumunu üsteleyen mebleğde müeyyenleşdirilib”.

elilliyi olan şexslerin dövlet terefinden menzil, minik avtomobili, diger reabilitasiya vasiteleri, berpa-müalice xidmeti, derman pereparatları ile teminatından söz açan S.Müslümov onların meşğulluq imkanlarının genişlendirilmesine, tehsil almaları ve peşe hazırlığı keçmeleri üçün lazımi şeraitin yaradıldığına, ölkede elil idmanının inkişafına dair melumatları da sessiya iştirakçılarının nezerine çatdırıb. Hemçinin, nazir Konvensiyaya uyğun olaraq, elilliyi olan şexsler üçün sosial infrastrukturdan, neqliyyat, İKT ve rabiteden istifadenin temin olunması meqsedile Azerbaycanda görülen işler barede etraflı melumat verib, bu meselenin daim hökumetin diqqetinde dayandığını vurğulayıb.

Sessiyada Avropalı ekspertler “elillerin hüquqları haqqında” Konvensiyanın müddealarının icrası sahesinde görülen işlere dair Azerbaycan hökumetinin ilk meruzesini yüksek deyerlendirib ve Konvensiyanın icrası ile bağlı ölkemizde görülen işlerden memnunluqlarını ifade edibler.

Sonra sessiya iştirakçılarının Konvensiyanın bir sıra müddealarının icrası ile elaqedar sualları cavablandırılıb.DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar