ABŞ sefiri Riçard Morninqstar Xocalı ile bağlı beyanat yaydı
26 Fevral 2014 Çərşənbə 09:52
Riçard Morninqstar: İnsan itkileri Dağlıq Qarabağ münaqişesinin herbi yolla hell edile bilmeyeceyini bize bir daha xatırladır.
ABŞ-ın Azerbaycandakı sefiri Riçard Morninqstar Xocalının anım günü ile bağlı beyanat yayıb. ANS PRESS-in melumatına göre, sefirin beyanatında deyilir.

"Biz Xocalı faciesinin bütün azerbaycanlılar üçün böyük ağrı-acı olduğunu anlayırıq. İstenilen insan itkisi faciedir ve Ermenistanla Azerbaycan arasında müharibede her iki terefde baş vermiş insan itkileri Dağlıq Qarabağ münaqişesinin herbi yolla hell edile bilmeyeceyini bize bir daha xatırladır. Yalnız uzunmüddetli ve dinc hell yolu regiona sabitlik, rifah ve barışıq getire biler. Amerika Birleşmiş Ştatları Minsk Qrupunun hemsedri kimi sülhe nail olmaq üçün tereflerle birge işelemeye sadiqdir".

1992-ci il fevralın 25-den 26-na keçen gece ermeni silahlı desteleri Xankendinde yerleşdirilmiş 366-cı motoatıcı alayının zirehli texnikası ve herbi heyetinin desteyi ile Xocalı şeherine hücum edib.

Xocalı faciesi ile bağlı şeherin 5379 nefer ehalisi deportasiyaya meruz qalıb, 613 nefer, o cümleden 63 nefer azyaşlı uşaq, 106 nefer qadın vehşicesine qetle yetirilib, 8 aile bütünlükle mehv edilib, 487 nefer müxtelif dereceli beden xesaretleri alıb, 1275 nefer esir ve girov götürülüb. Girov götürülenlerden 150 neferinin, o cümleden 68 qadın ve 26 uşağın taleyi bu günedek melum deyil.


DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar