Avtomobil yanacağı ile bağlı seminar
23 Sentyabr 2014 Çərşənbə Axşamı 15:32
Avtomobil yanacağı sahesinde standartların uyğunlaşdırılması ve avtomobil yanacağının sınaq tecrübeleri üzre seminar keçirilib.
ANS PRESS-in melumatına göre, bu seminar Azerbaycan Respublikası ve Moldova Respublikası arasında iqtisadi emekdaşlıq üzre Hökumetlerarası Komissiyanın Protokolunun 6-cı bendinin icrası meqsedi ile teşkil olunub.

Standartlaşdırma Metrologiya ve Patent üzre Dövlet Komitesinin (SMPDK) aparat rehberi Elçin Quliyev seminarı açıq elan edib. O bildirib ki, bu tedbirin esas meqsedi avtomobil yanacağı üzre standartların formalaşdırılması ve iki ölke arasında tecrübe mübadilesi aparılmasıdır.

Daha sonra çıxış eden SMPDK-nin Tecrübe Sınaq Merkezinin direktoru Mahmud Quliyev avtomobil yanacağı sınaq tecrübesinden danışıb.

Avtomobil yanacağının labarotoriya tehlillerinin standartları ve texniki techizatı barede danışan AzTEST-in Neft mehsullarının sınaq laboratoriyasının emekdaşı yanacaqların keyfiyyetinin yoxlanıldığını söyleyib:

“Turşuluq, buxarlılıq, doymuşluq, benzinin rengi kimi meseleler nezerden keçirilir. Benzinin oktan ededi de yoxlama zamanı ölçülür. eger bu oktan ededi normadan aşağı olarsa o zaman partlayış ola biler”.

Tedbir daha sonra iki ölke arasında qarşılıqlı müzakirelerle davam edib.DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar