Yeni Müdafie Naziri Zakir Hesenov haralıdır?
03 Noyabr 2013 Bazar 14:04
Azerbaycanın yeni müdafie naziri Zakir Hesenovun vezife teyinatından sonra onun baresinde melumatlar mediada yayılmağa başladı. Haralıdır ve daha çox melumat.
Azerbaycanın yeni müdafie naziri Zakir Hesenovun vezife teyinatından sonra onun baresinde melumatlar mediada yayılmağa başladı. Ancaq yeni nazir barede mediada o qeder de geniş melumata rast gelmek mümkün olmadı.
Mediada mövcud olan melumatda qeyd olunur ki, general polkovnik Zakir esger oğlu Hesenov 6 iyun 1959-cu  ilde Astara rayonunda anadan olub. 1980-ci  ilde Bakı Ali Ümumqoşun Komandirleri Mektebini bitirib, hemin ilden 1985-ci iledek Almaniyada yerleşen Sovet Ordusu sıralarında xidmet edib.

1985-ci ilden 1993-cü iledek SSRI Müdafie Nazirliyinin Sibir Herbi Dairesinin Altay Herbi Komissarlığında çalışıb. 1993-2003-cü illerde Azerbaycan Respublikası Milli Tehlükesizlik Nazirliyinin Serhed Qoşunları Baş Idaresinde xidmet edib, daha sonra Dövlet Serhed Xidmetinin Beynelxalq elaqeler İdaresinin reisi vezifesine ireli çekilib.

Azerbaycan Respublikası prezidentinin 17.01.2003-cü il tarixli 1130 N-li serencamı ile Daxili İşler Nazirinin müavini-Daxili Qoşunların Komandanı vezifesine teyin edilib, 17.05.2003-cü il tarixli 869 N-li Fermanı ile ise general-mayor, 06.05.2005-ci il tarixli 802 nömreli serencamı ile general-leytenant ali xüsusi rütbesi verilib.

Yeni nazirin bioqrafiyasında Astarada doğulması faktı onun bu bölgeden olması ile bağlı iddialara sebeb olsa da, sonradan mediada nazirin Naxçıvandan, başqa menbelerde ise Qerbi Azerbaycandan olması ile bağlı melumatlar yayıldı. Z.Hesenovla bağlı müxtelif versiyaların yayılmasını nezere alaraq biz de müdafie nazirinin mensub olduğu regionla bağlı araşdırma aparmaq qerarına geldik. Qısa araşdırmadan sonra melum oldu ki, Zakir Hesenovun atası esger Hesenov İrevan yaxınlığında (20 kilometr) yerleşen Eçmiedzin menteqesinde anadan olub. Bu barede "Yeni Müsavat"a  bilgi veren menbe bildirdi ki, esger Hesenovun ailesi sonradan İrevana köçerek burda yaşayıblar. e.Hesenov SSRİ serhed qoşunlarında zabit kimi xidmet edib. Zakir Hesenov da atasının xidmet etdiyi Astarada dünyaya gelib.


DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar