Aqşin Mehdiyev Pan Gi Muna mektub gönderib
14 Fevral 2014 Cümə 01:55
Azerbaycanın BMT yanında daimi nümayendesi Aqşin Mehdiyev cebhe xettinde Ermenistan terefinden ateşkes rejiminin pozulması ile elaqedar teşkilatın baş katibine mektub gönderib.
Azerbaycanın işğal olunmuş erazileri ve Ermenistanla serhedde cebhe boyunca bu ilin yanvarından başlayaraq Ermenistan terefinden ateşkes rejiminin pozulması hallarının keskin şekilde artması ile elaqedar Azerbaycanın BMT yanında daimi nümayendesi, sefir Aqşin Mehdiyev BMT-nin baş katibi Pan Gi Muna mektub gönderib.

Azerbaycanın BMT yanında daimi nümayendeliyinden bildirib ki, mektubda Ermenistan terefinden ateşkes rejiminin pozulması hallarına dair cedvel baş katibin diqqetine çatdırılıb ve bildirilib ki, yanvar ayında Ermenistan silahlı qüvvelerinin Azerbaycanın mövqelerini ateşe tutması neticesinde Azerbaycan milli ordusunun iki zabiti snayper güllesinden helak olub ve bir esgerimiz yaralanıb. Bundan elave, Ermenistan terefi çox vaxt iriçaplı silahlar ve snayperlerden yaşayış menteqelerini ve mülki obyektleri, o cümleden teserrüfatları, mektebleri ve tibb müessiselerini ateşe tutur ve bu, mülki şexslerin yaralanması ve onların mülkiyyetine ciddi ziyan deymesi ile neticelenir.
Mektubda qeyd edilib ki, Ermenistan terefinden ateşkesin pozulması hallarının vaxtı, istiqameti ve tezliyini tehlil edende, habele onların ATeT-in Minsk qrupunun hemsedrlerinin vasiteçiliyi ile keçirilen vacib görüşlerle üst-üste düşmesini nezere alanda, bu pozuntuların meqsedyönlü ve sistematik olması ve Yerevandakı merkezi herbi komandanlıqdan verilen emrler esasında heyata keçirilmesi aydın olur. Ermenistan terefinin yalnız ATeT-in fealiyyetde olan sedrinin xüsusi nümayendesi terefinden iki hefteden bir keçirilen monitorinq fealiyyetleri zamanı ateşkese riayet etmesi ve ateşin monitorinqinin başa çatmasından derhal sonra, bezen ise müşahideçilerin bölgeni terk etmesini gözlemeden başlaması bu arqumenti tesdiqleyen diger sübutdur.

Bildirilib ki, ateşkesin pozulması hallarının statistikası bir daha Ermenistan rehberliyinin ve onun BMT yanında daimi nümayendesinin bu ölkenin bölgede sülh ve sabitliye münasibetine dair verdikleri beyanatların yalana esaslanmasının göstericisidir. Münaqişenin sülh yolu ile helline sadiqliyine dair bu ölkenin beyanatları yerdeki hereketleri ile tam ziddiyyet teşkil edir. Bele ki, ATeT-in Minsk qrupunun hemsedrlerinin Azerbaycan ve Ermenistanın xarici işler nazirleri ile yanvarın 24-de Parisdeki görüşünden bir neçe gün evvel Ermenistanın silahlı qüvveleri Azerbaycan silahlı qüvvelerinin mövqelerini ve yaşayış menteqelerini intensiv ateşe tutmağa başlamışlar.

Qeyd edilib ki, Ermenistan terefinden zorakılığın ve texribatların sayının keskin suretde artması Azerbaycanın Xarici İşler Nazirliyinin yanvarın 25-de verdiyi beyanatda pislenib Yanvarın 24-de Parisdeki görüşden sonra ATeT-in Minsk qrupunun hemsedrleri yaydıqları metbuat melumatında bölgede davam eden zorakılığa dair ciddi narahatlıq ifade etmiş ve son hadiselerin danışıqlar prosesine ve sülhün berqerar edilmesi perspektivlerine ziyan vurduğunu bildiribler.

Mektubda xüsusile qeyd edilib ki, Azerbaycan dünyadakı silahlı münaqişelerin döyüşen tereflerinin Soçide keçirilen XXII Qış Olimpiya Oyunları zamanı “Olimpiya ateşkesine” riayet etmesine dair BMT-nin baş katibi ve diger yüksek resmi şexslerin etdikleri çağırışları alqışlayır. Fevralın 4-5-de bölgeye seferden sonra yaydıqları metbuat melumatında ATeT-in Minsk qrupunun hemsedrleri cebhede silahlı qarşıdurmanın artmasından narahatlıq ifade edib, Ermenistan ve Azerbaycan prezidentlerinin Olimpiya Oyunları zamanı ateşkese riayet etmek ve veziyyetin daha da gerginleşmesine yol vermemek niyyetinde olduqlarını bildiribler. Lakin fevral ayında cebhe xettinde gergin veziyyet davam edib. Azerbaycan terefi Ermenistanın qeyd olunan ateşkes çağırışlarına mehel qoymamasından ve bölgede texribatçı hereketlerini davam etdirmesinden teessüflenir.

Ermenistanın bu hereketleri onun dövlet başçısının ATeT-in Minsk qrupunun hemsedrlerine verdiyi vede ve xüsusile, BMT Baş Meclisinin keçen ilin noyabrında qebul etdiyi ve Ermenistanın da hemmüellif olduğu “İdman ve Olimpiya ideyaları vasitesile sülhperver ve daha yaxşı dünyanın qurulması” adlı qetnamesinin teleblerine ziddir.
Daimi nümayende mektubun BMT Baş Meclisi ve Tehlükesizlik Şurasının resmi senedleri kimi derc edilmesini xahiş edib.


DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar