Belediyyeler ne işle meşğul olur?
16 Avqust 2014 Şənbə 11:06
Torpaq satan qurum kimi tanınan belediyyeler eslinde ne etmelidir?
Keçen il Yeni Suraxanı qesebesinde, Zeytunluq kimi deyilen erazide torpaq almışam. Sotunu 3 min manata aldığım torpağı belediyyenin nümayendesi mene satıb. İndi burada ev tikmek üçün elave ödenişler etmeliyem.

ANS PRESS-in melumatına göre, bu sözleri Yeni Suraxanı qesebesinin teze sakini Meherrem Quliyev dedi. Onun sözlerine göre, Zeytunluq kimi tanınan boş saheleri belediyye satır, qiymetler isse ilden ile deyişir. Meselen, keçen il burada bir sot torpaq sahesi 3 min manata idise, bu il artıq 4 min manata satılır.

“Buradan ev alanların da sayı az deyil. Seher görürsen ki, heyetinin yanında daha bir erazi hasara alınıb”, - deye M.Quliyev bildirib.

Mesele ile bağlı Yeni Suraxanı belediyyesinin sedri Ağasef Rehimovla elaqe saxladıqq. O, bildirdi ki, hazırda belediyyeler torpaq satışı ile meşğul olmur. Onun sözlerine göre, Yeni Suraxanı belediyyesi 2005-ci ilden torpaq satışını dayandırıb.

“Ola bilsin ki, 2005-ci ile qeder kimse o torpaqları bizen alıb, indi ise camaata satır”, deye Ağasef Rehimov bildirdi.

Bir adam neye göre, aldığı torpaqları en azı 9 il saxlasın, sonra satmağa başlasın?

Ümumiyyetle, Azerbaycanda belediyyelerin sealhiyyetleri barede çox adam melumatsızdır. Belediyyeler daha çox torpaq alıb-satan qurum kimi tanınır. Halbuki, Türkiyede belediyyeler çox böyük selahiyyetlere malikdir - erazinin yaşıllaşdırılması, abadlaşdırılması, belediyyelere aiddir. İri şeherlerin hamısı böyük şeher belediyyeleri terefinden idare olunur ve bu teşkilatlar heç bir yerden asılı olmayan müsteqil qurumlardır. Türkiyede dövletin belediyyelere çox böyük maliyye desteyi var. Her il dövlet büdcesinin 5%-i hecminde belediyyelere transfer şeklinde verilir. Konkret layihelerin icrası ile de bağlı ölke belediyyelerine subsidiyalar verilir.

Ekspert Qalib Toğrul hesab edir ki, Türkiyeden ferqli olaraq Azerbaycanda belediyyelerin selahiyyetleri ve maliyye menbeleri çox azdır. Ekspert hesab edir ki, belediyyelerin selahiyyetlerini, maliyye menbelerini daha da genişlendirmek lazımdır.

“Bizde belediyyeler bir pillelidir, amma dünyada çox pillelidir. Bu o demekdir ki, meselen kend belediyyelerinin hamısı şeher ve ya rayon belediyyelerine tabe olmalıdır. Bakı Böyük şeher belediyyesi yaradılmalıdır. Amma bu o ölkelerin tecrübesidir ki, bunlar çox uzun dövletçilik enenelerine malikdirler. Yerli icra strukturları ile belediyyeler arasında deqiq selahiyyet bölgüsü olmalıdır. Teessüf ki, bizde belediyyelerin selahiyyetleri azdır. Bu ise böyük işler görmeye, hansısa dövlet proqramının icrasında iştirak etmeye imkan vermir”, deye Qalib Toğrul bildirib.

Belediyyelerin torpaq satışına gelince, ekspert bildirdi ki, qanunvericilikde belediyyelerin torpaq satmaq kimi selahiyyeti yoxdur. Bu qurumlara 2009-cu ilden torpaq satışı qadağan edilib. Ekspertin sözlerine göre, belediyyeler erazide beş ilden çox yaşayan sakinlere torpaq sahesi ayıra ve ya torpaq satışında vasiteçi kimi iştirak ede biler.

Bu yaxınlarda prezident İlham eliyev belediyyelerin maliyye menbelerinin güclendirilmesi ile bağlı serencam verib. Subvensiya ile bağlı qanunda deyişikliklerden sonra yerli belediyyeler yerli ehemiyyetli sosial, iqtisadi, ekoloji layihelerin heyata keçirilmesi üçün evvelceden Maliyye Nazirliyine ilin evvelinde müraciet etmelidirler. Nazirlik ise 3 ay müddetinde müraciete baxıb ona müvafiq cavab verecek. Layihe qebul olunarsa, dövlet büdcesinden layihenin icrası üçün vesait ayrılacaq. evveller dotasiyaların ayrılması ile bağlı müeyyen bir sistem yox idi. İndi ise belediyyelerin gelirleri, xercleri, eyni zamanda onun dağlıq ve ya cebheyanı regionda yerleşmesi, dövlet maliyyesindeki payı dotasiyanın müeyyenleşdirilmesinde meyar kimi götürülecek. Bu güne qeder belediyyelerin hamısına böyüklüyünden, kiçikliyinden, ehalisinin sayından asılı olmayaraq texminen eyni miqdarda dotasiya verilirdi. Gelen ilden dotasiyaların mebleği artırılacağı gözlenilir.


DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar