Merkezi Bank uçot derecesini aşağı saldı
30 Aprel 2014 Çərşənbə 16:55
Merkezi Bank İdare Heyetinin 2014-cü ilin birinci rübünün yekunlarına ve qarşıda duran vezifelere hesr olunmuş iclas keçirib.
Azerbaycan Respublikasının Merkezi Bankı İdare Heyetinin 2014-cü ilin birinci rübünün yekunlarına ve qarşıda duran vezifelere hesr olunmuş iclası keçirilib.

Merkezi Bankın Kommunikasiya departamentinden ANS PRESS-e verilen melumata göre, iclasda qeyd olunub ki, bu ilin birinci rübünde milli iqtisadiyyatda artım prosesleri davam edib. Qeyri-neft sektoru iqtisadi artımın esas menbeyi olub. Ölkenin elverişli xarici iqtisadi mövqeyi qorunub saxlanıb, strateji valyuta ehtiyatları artmaqda davam edib. Makroiqtisadi sabitlik mehkemlenib, inflyasiyanın daha da azalması müşahide olunub, orta illik inflyasiya rüb erzinde cemi 2% teşkil edib. Manatın mezennesinin sabitliyi makroiqtisadi sabitliyin qorunmasında mühüm rol oynayır.

İnflyasiyanın aşağı seviyyede olmasını nezere alaraq qeyri-neft sektorunda investisiya feallığının daha da artmasına ve milli iqtisadiyyatın şaxelenmesine zeruri destek vermek, habele faiz derecelerinin enmesinin davamlılığına şerait yaratmaq meqsedile Merkezi Bankın İdare Heyeti 1 may 2014-cü il tarixinden etibaren uçot derecesinin 4.75%-den 4.25%-e endirilmesi barede qerar qebul edib. Eyni zamanda faiz dehlizinin parametrlerine de deyişiklikler edilib. Dehlizin yuxarı heddi 7%-den 6%-e, aşağı heddi ise 1%-den 0.5%-e endirilib.


DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar