Avtomobil kreditlerinin şertleri deyişir
11 Fevral 2014 Çərşənbə Axşamı 12:07
Azerbaycanda bir qeder evvel dayandırılmış avtomobil kreditleri yeniden aktivleşib.
Bank dairelerinden fins.az-a verilen melumata göre, artıq avtomobil kreditleşmesi ile bağlı yeni qaydalar hazırlanıb. Yaxın vaxtarda tetbiq olunması nezerde tutulan yeni qaydalarda kreditlerin şertleri keskin suretde sertleşdirilib. Bele ki, avtomobil alınması üçün kreditler üzre ilkin ödenişlerin mebleği ciddi suretde artırılaraq minimum 40%, maksimum 80% olacaq.

İlkin ödenişin mebleği avtomobilin teze ve ya köhne olamasından asılı olacaq. Avtomobilin istehsal tarixinden satış gününe qeder bir il keçibse, o köhne hesab olunacaq.

Teze avtomobillerde ilkin ödeniş 40-50% arasında deyişecek. Bu avtomobilin qiymetinden asılı olacaq. Bele ki, qiymeti 30 min manata qeder avtomobillerde ilkin ödeniş 50%, bundan baha avtomobillerde ise 40% teşkil edecek.

Köhne, yeni istehsal tarixinden bir il keçmiş avtomobillerde ise ilkin ödenişin mbleği 80% olmalıdır. Burada avtomobilin qiymetinin ehemiyyeti yoxdur. Qeyd edek ki, avtomobil kreditlerinin berpasını banklar, avtomobil dilerleri ve müşterilerle yanaşı, sığorta şirketleri de gözleyirler. Xatırladaq ki, yanvarın ortalarından avtomobil kreditlerinin mehdudlaşdırılması sığorta şirketlerinin işine de tesir edib.


DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar