Mikayıl Cabbarov telebelerin etiraz aksiyalarına münasibet bildirib
04 Noyabr 2013 Bazar Ertəsi 13:59
Mikayıl Cabbarov: Tehsil Nazirliyi olaraq biz tenzimleyici qurum kimi müvafiq qerarlarımızı ve cezalarımızı vermeye hazırıq.
Tehsil naziri Mikayıl Cabbarov son günler Azerbaycanın ali tehsil müessiselerinde imtahan qaydalarının deyişmesi ile bağlı etirazlara aydınlıq getirib. ANS PRESS APA-ya istinadla xeber verir ki, Mikayıl Cabbarov jurnalistlere açıqlamasında bildirib ki, imtahanın formasından asılı olmayaraq onların her biri şeffaf ve obyektiv keçirilmelidir.

Onun sözlerine göre, istenilen telebe ve ya telebe qrupunun imtahanların keçirilmesinde hansısa qanun pozuntusuna yol verilmesi ile bağlı melumatı varsa, bunun araşdırılması üçün nazirliye müvafiq müracietler etmelidir: “Tehsil Nazirliyi olaraq biz tenzimleyici qurum kimi müvafiq qerarlarımızı ve cezalarımızı vermeye hazırıq. İmtahanın obyektiv ve ya qeyri-obyektiv keçirilmesi heç bir şekilde imtahanın formasından asılı olmamalıdır. İmtahan forması şifahi şekildedirse, obyektiv, diger formalardadırsa, qeyri-obyektiv kimi teqdim edilmesi en azı sadelövhlük, ya da bilerekden melumatın qeyri-düzgün şekilde teqdim olunmasıdır”.

Ümumilikde ali tehsil sisteminde biliyin qiymetlendirilmesi ile bağlı aparılan siyasete gelince, nazir qeyd edib ki, tehsil sisteminde qanunun aliliyi temin olunmalıdır. Tehsil Nazirliyi terefinden bu meselede mövqeyin birmenalı olduğunu deyen M.Cabbarov bildirib ki, bu, hem tehsil verenlere, hem de tehsil alanlara aiddir: “Qanun çerçivesinde nizam-intizama riayet edilmelidir. Qanun pozuntuları olarsa, bütün tedbirlerin, cezaların tetbiq olunması temin olunacaq”.

Tehsil naziri vurğulayıb ki, tehsil sisteminde qiymetlendirme çox mühüm amillerden biridir. Onun sözlerine göre, bu yay keçirilen müellimlerin işe qebulu imtahanlarında 19 min müellim diplomunu elde eden namizedden yalnız 1474 neferini seçmek mümkün olub: “Bu da öz növbesinde onu gösterir ki, ali tehsilde verilen bilik seviyyesi heç de obyektiv ve şeffaf keçirilen imtahanda tam şekilde tesdiqlene bilmir. Bu da universitetleri hem tehsil sistemlerine, o cümleden qiymetlendirme formalarına yeniden baxmağa ve tekmilleşme yolları axtarmağa mecbur edir. Bu normal bir prosesdir. Ona göre de ali tehsil ocaqlarının bu meseleler barede düşünmesi ve islahatların, tekmilleşmenin yeni formaların tetbiqi mentiqli ve düzgün bir istiqametdir”.

Qeyd edek ki, bir müddet önce Azerbaycan Dövlet Pedaqoji Universiteti ve Azerbaycan Universitetinin telebeleri imtahanların yazılı formada keçirilmesine etiraz ederek aksiyalar keçiribler.


DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar