Doktorantura ve dissertanturaya aparılacaq qebul planı açıqlandı
13 Noyabr 2013 Çərşənbə 17:37
Tehsil Nazirliyinin hökümete teqdim etdiyi qebul planı deyişmeyib, Nazirler Kabineti terefinden olduğu kimi tesdiqlenib.
Tehsil Nazirliyi nazirlik sistemine daxil olan ali tehsil ve elmi tedqiqat müessiselerinde doktorantura ve dissertanturaya aparılacaq qebul planının sayını açıqlayıb. ANS PRESS APA-ya istinadla melumatına göre, Tehsil Nazirliyinin elm ve ali ve orta ixtisas tehsili şöbesinin müdiri Gültekin Hüseynova açıqlamasında deyib ki, nazirliyin hökumete teqdim etdiyi qebul planı deyişmeyib ve Nazirler Kabineti terefinden olduğu kimi tesdiqlenib. Onun sözlerine göre, doktorantura ve dissertanturaya qebul planı sabah bütün ali mekteblere gönderilecek.

O qeyd edib ki, sened qebulunun ve imtahanların vaxtı her bir ali mektebin özü terefinden müeyyen edilecek ve bununla bağlı elan verecek. Şöbe müdirinin sözlerine göre, nazirlik terefinden son müddet müeyyenleşdirilib ki, doktorantura ve dissertanturaya qebul prosesi yanvarın 15-dek yekunlaşsın ve bununla bağlı nazirliye müvafiq hesabat teqdim edilsin: “Bu il doktorantura ve dissertanturaya qebul imtahanlarında her hansı bir deyişiklik olmayacaq. Ümumilikde ise 2013-cü il üçün doktorant ve dissertant hazırlığı üzre Tehsil Nazirliyi sistemine daxil olan ali tehsil ve elmi tedqiqat müessiselerinde 900-den çox plan yeri ayrılıb. Bele ki, felsefe doktoru hazırlığı üzre doktoranturaya qebul planının layihesinde 400, o cümleden dövlet sifarişli 279, ödenişli 121, dissertantlıq yolu ile hazırlıq üzre 351, o cümleden dövlet sifarişli 254, ödenişli 97 yer nezerde tutulub.

Elmler doktoru hazırlığı üzre doktoranturaya qebul planının layihesinde 69, o cümleden dövlet sifarişli 68, ödenişli 1, dissertantlıq yolu ile hazırlıq üzre 93, o cümleden dövlet sifarişli 89, ödenişli 4 yer nezerde tutulub.

Tehsil Nazirliyi terefinden hökumete teqdim edilen layihe 25 ali tehsil müessisesinin ve 2 elmi tedqiqat institutunun (Tehsil Problemleri İnstitutu ve ADNA-nın nezdinde “Neftin, qazın geotexnoloji problemleri ve kimya” Elmi-Tedqiqat İnstitutu) 2013-cü il üzre doktoranturaya qebul üçün sifarişleri esasında hazırlanıb. Elmi-pedaqoji kadr hazırlığını heyata keçiren ali tehsil müessiselerinden 6-sı özeldir (Qafqaz Universiteti, Azerbaycan Universiteti, Odlar Yurdu Universiteti, Qerb Universiteti, Xezer Universiteti ve Avrasiya Universiteti)”.


DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar