Telebe köçürmeleri ile bağlı yeni qaydalar açıqlandı
04 Noyabr 2013 Bazar Ertəsi 10:27
Azerbaycanda ali ve orta ixtisas tehsili müessiselerinde telebe köçürmeleri asanlaşdırılacaq.
Azerbaycanda ali ve orta ixtisas tehsili müessiselerinde telebe köçürmeleri asanlaşdırılacaq. ANS PRESS Trend-e istinadla xeber verir ki, ali ve orta ixtisas tehsili müessiseleri telebelerinin bir tehsil müessisesinden ve ya ixtisasdan digerine köçürülmeleri ile bağlı yeni qaydalar artıq hazırlanıb ve hazırda onların müzakiresi başa çatmaqdadır.

Sened tesdiq olunduqdan sonra yeni qaydaların növbeti ilden tetbiqi nezerde tutulur. Yeni qaydalarda telebelerin köçürülmelerine dair müeyyenleşdirilmiş şertler köçürülme prosedurunun asanlaşdırılmasına yönelib.

Yeni qaydalara göre, yalnız öz ölkesinde akkredite olunmuş xarici ölke ali tehsil müessiselerinin telebelerinin respublikamızın ali tehsil müessiselerine köçürülmesine ve ya berpasına icaze verilecek. Hemin icaze yalnız telebenin tehsil aldığı müddetde hemin şeherde yaşamasında ve sehhetinde problem yarandıqda, yaxud hemin müddetde aile veziyyeti ile bağlı yaşayış yerini deyişdikde verile biler.

Qeyd edek ki, Tehsil Nazirliyinin 7 avqust 1996-cı il tarixli, 402 saylı emri ile tesdiq olunmuş esasnameye göre, telebelerin bir dövlet ali tehsil müessisesinden diger dövlet ali tehsil müessisesine, yaxud bir ixtisasdan digerine köçürülmesi birinci kurs ve axırıncı semestr istisna olmaqla, Tehsil Nazirliyinin razılığı ile qış ve yay tetili dövründe müvafiq ali mekteb rehberliyi terefinden heyata keçirilir.

Mövcud qaydalara göre, telebelerin bir ali mektebden digerine köçürülmesine yalnız esaslı sebebler olduğu halda icaze verilir. Bununla bağlı müracietlere Tehsil Nazirliyinin Elm, ali ve orta ixtisas tehsili şöbesinde baxılır, senedler araşdırılır.

Esaslandırılmış sebebler olduğu halda (aile qurduqda, sağlamlıqla bağlı problem olduqda, yaşayış yerini deyişdikde ve s.) şöbenin verdiyi teqdimat esasında telebenin köçürülmesine razılıq verilir.


DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar