Tehsil nazirliyi işe qebul olan müellimlerin sayını açıqladı
26 Avqust 2013 Bazar Ertəsi 10:42
Müsahibenin neticelerine esasen 1245 müellim işe qebul edilıb.
Avqustun 23-de 2013-2014-cü tedris ilinde ümumi tehsil ve ilk peşe-ixtisas tehsili müessiselerine müellimlerin işe qebulu üzre müsabiqe başa çatıb. Bu barede ANS PRESS-e nazirliyin metbuat xidmetinden melumat verilib.

Bu il müellimlerin işe qebulu üzre 3 286 vakant yer müeyyenleşib. Onlardan 2 999-u Azerbaycan bölmesi, 187-si ise rus bölmesi üzre olub. Azerbaycan bölmesi üzre en çox vakant yer biologiya, kimya, coğrafiya, Azerbaycan dili ve edebiyyatı, fizika, tarix, ingilis dili ve informatika fenlerini, rus bölmesi üzre ise en çox vakant yer ibtidai sinif müellimi ixtisasını ehate edib.

Vakant yerlere 18 782 nefer elektron erize verse de, imtahanlarda 15 030 nefer iştirak edib.

Öten ilin statistikasına göre, müellimlerin işe qebulu üzre vakant yerlerin sayı 3 270, müracietlerin sayı ise 16 195 olub. Bu il erize yazanlar arasında ibtidai sinif, Azerbaycan dili ve edebiyyat, ingilis dili ve riyaziyyat ixtisaslarını seçenlerin sayı daha çox olub. Bele ki, Bakıda yerleşen bezi mektebler üzre bir ibtidai sinif müellimi yerine 1000-den artıq müraciet qeyde alınıb.

İmtahanların neticesine göre 1 543 nefer Azerbaycan bölmesi, 54 nefer ise rus bölmesi üzre olmaqla, ümumilikde 1 597 nefer müsahibe merhelesine buraxılıb. Müsahibenin neticelerine esasen 1 245 müellim işe qebul edilıb.

Müellimlerin işe qebulu üzre imtahanların ve müsahibenin neticelerine göre boş qalan vakant yerlere aparılmış elave yerleşdirmede iştirak etmiş 2 443 neferden 400-ü müsahibeye buraxılıb ve onların 229 neferi işe qebul edilıbr. Belelikle, müellimlerin işe qebulu üzre müsabiqenin yekun neticelerine göre, ümumilikde 1 474 nefer işe qebul olunub.

evvelki illerden ferqli olaraq, cari ilde müellimlerin işe qebulu üzre vakant yerlerin sayı artsa da, keçid balı aşağı salınmayıb. İşe qebul olunacaq müellimlerin peşekar kompetensiyalarının daha yüksek olması müsabiqenin esas meyarı kimi qebul olunub.

Tehsil müessiselerinde boş qalan vakant yerlere aid ders yükünün diger müvafiq fenn müellimleri arasında bölünmesi ve ya evezçilik qaydasında uyğun ixtisas müellimlerine verilmesi nezerde tutulub.


DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar