Telebelerin bir ali mektebden digerine köçürülmesi qaydası açıqlanıb
18 Fevral 2014 Çərşənbə Axşamı 13:03
Telebelerin köçürülmesi mümkün sayıldığı hallarda ali tehsil müessisesi onların siyahısını Tehsil Nazirliyine teqdim edir.
“Azerbaycanda ali tehsilin bakalavriat seviyyesinde telebelerin ixtisasını ve (ve ya) tehsil alma formasını deyişmesi, bir ali tehsil müessisesinden digerine köçürülmesi birinci semestr başa çatdıqdan sonra heyata keçirilir”.

APA-nın xeberine göre, tehsil naziri Mikayıl Cabbarovun emri ile tesdiq edilen "Ali tehsil müessiselerinin bakalavriat ve magistratura seviyyelerinde tehsilalanların köçürülmesi, xaric edilmesi, berpa olunması ve akademik mezuniyyet götürülmesine dair müveqqeti Qaydalar”ına esasen, ixtisasın deyişmesi ve ya bir ali tehsil müessisesinden digerine köçürülmesi telebenin köçürülmek istediyi ali tehsil müessisesine müvafiq tehsil proqramı üzre qebul planı ile müeyyen edilmiş telebelerin say heddi gözlenilmekle aparılır.

Qaydalara göre ölke daxilinde bakalavriat seviyyesinde telebelerin bir ali tehsil müessisesinden digerine köçürülmesi o şertle aparıla biler ki, Telebe Qebulu üzre Dövlet Komissiyası (TQDK) terefinden keçirilen qebul imtahanlarında telebenin topladığı bal qebul olunduğu ilde köçürülmek istediyi ali tehsil müessisesinde müvafiq ixtisas üzre minimal keçid balından az olmasın. Bu zaman telebenin qebul olunduğu ve köçürülmek istediyi ixtisaslar TQDK terefinden müeyyen olunmuş eyni ixtisas qrupu daxilinde olmalıdır. Xarici ölke ali tehsil müessiselerinden köçürülme meselesine baxılarken telebenin tehsil aldığı ali tehsil müessisesinin dünyanın en yaxşı ali tehsil müessiseleri reytinqlerinde yer alması, TQDK terefinden keçirilen qebul imtahanlarında iştirak etdiyi halda telebenin topladığı balın hemin ilde köçürülmek istediyi ali tehsil müessisesinde müvafiq ixtisas üzre minimal keçid balından az olmaması ve telebenin akademik göstericileri nezere alınır.

Bakalavriat seviyyesinde xarici ölke ali tehsil müessisesinde tehsil alan telebenin ailesi ve ya özü tehsil aldığı müddetde aile qurması ile elaqedar Azerbaycana köçdükde yuxarıda qeyd olunan telebler ali tehsil müessisesini ve ya ixtisasını deyişmesi zamanı nezere alınmır. Telebenin tehsil aldığı ali tehsil müessisesinde eyni ixtisas üzre tehsilalma formasını deyişmesi onun erizesi esasında (qiyabi tehsilalma formasından eyaniye keçirilerken çağırış yaşı çatmış oğlanlar üçün herbi xidmetden möhlet hüququ barede arayış elave olunmaqla) rektorun emri ile heyata keçirilir. Bu halda oğlanların herbi uçot senedlerinde müvafiq qeydler aparılır. Diger ali tehsil müessisesine ve ya ixtisasa köçürülmek isteyen telebe müeyyen senedleri teqdim etmekle köçürülmek istediyi ali tehsil müessisesine erize ile müraciet etmelidir. Telebenin köçürülmek istediyi ali tehsil müessisesinde onun teqdim etdiyi senedler "Telebe-mezun" dövlet elektron melumat sistemi ile tutuşdurulur, tehsil aldığı xarici ölke ali tehsil müessisesinin hemin ölkede akkredite olunması ve dünya reytinq cedvellerindeki yeri yoxlanılır, habele tehsil aldığı ali tehsil müessisesine müvafiq sorğular gönderilmekle köçürülme üçün esasların olub-olmadığı müeyyenleşdirilir. Köçürülme üçün esas olmadığı hallarda erizeçiye köçürülmekden imtina barede cavab verilir. Telebelerin köçürülmesi mümkün sayıldığı hallarda ali tehsil müessisesi onların siyahısını Tehsil Nazirliyine teqdim edir.


DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar