Tehsil naziri dersliklerle bağlı emr imzaladı
29 Dekabr 2013 Bazar 16:26
Tehsil naziri dersliklerle bağlı emr imzaladı. Emr müelliflerin hüquqlarının qorunmasını ve müasir teleblere cavab veren dersliklerin hazırlanmasına xidmet edir.
Tehsil naziri “Dersliklerin satış meqsedile çap edilmesinden elde edilen gelirin istifadesi barede” emr imzalayıb. ANS PRESS-in Tehsil Nazirliyinin saytına istinaden verdiyi melumata göre, emr derslik müelliflerinin hüquqlarının qorunmasını ve müasir teleblere cavab veren dersliklerin hazırlanması üçün onların yaradıcılığa heveslendirilmesini, eyni zamanda derslik yazılması fealiyyetinin teşviqini temin etmek meqsedlerine xidmet edir.

“Müelliflik hüququ ve elaqeli hüquqlar haqqında” Azerbaycan Respublikasının Qanununun ve “Azerbaycan Respublikasının Tehsil Nazirliyi haqqında esasname”nin müvafiq müddealarına uyğun olaraq, emrde dersliklerin elave neşrinden Tehsil Nazirliyinin müvafiq hesabına daxil olan vesaitin 50 faizinin derslik müelliflerine ödenilmesinin temin edilmesi nezerde tutulub. Hemçinin, müvafiq gelirin diger hissesinin dersliklerin yazılmasının stimullaşdırılması, bu sahede mövcud olan beynelxalq tecrübenin öyrenilmesi ve tetbiqi üçün serf olunması qerara alınıb.


DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar