Qenire Paşayeva elil telebelere destek çıxıb
30 Sentyabr 2013 Bazar Ertəsi 13:36
Qenire Paşayeva I qrup elillerin tehsil haqqından azad edilmesini teklif edib.
Millet vekili Qenire Paşayeva ali mekteblerde ödenişli esaslarla tehsil alan I qrup elillerin tehsil haqqından azad edilmesini teklif edib. ANS PRESS-in melumatına göre,
parlamentin payız sessiyasının bu gün keçirilen ilk plenar iclasındaçıxış eden millet vekili telebe adına qazanmış ve ali mekteblerinde ödenişli esaslarla tehsil alan I qrup elillerin tehsil haqqından azad edilmesini teklif edib.

O, dövletin her zaman elillere ve sağlamlıq imkanları mehdud olanlara diqqet ve qayğı gösterdiyini qeyd eden millet vekili bu teklifin yaxşı addım ola bileceyini deyib.

"Topladığı bal ile ödenişli esaslarla Medeniyyet ve İncesenet Universitetinin Teatrşünaslıq fakültesine daxil olan gözden I qrup elil Anar Nebiyev 1800 manat mebleğinde olan vesaiti ödemek iqtidarında olmadığı üçün ali tehsilden kenarda qala bilerdi ve biz onun tehsil haqqının ödenilmesine destek etmek meqsedile men - millet vekili olaraq, müeyyen qurumlara müraciet etdim ki, bele bir deyerli gencimiz ali tehsilden kenarda qalmasın. Amma o, bütün tehsil alacağı iller üçün her il bu qeder vesaiti ödemek mecburiyyetindedir. Ailenin de buna heç bir imkanları yoxdur".

Qeyd edek ki, Anar Nebiyev her iki gözünün görmemesine baxmayaraq, idmanla meşğul olub, beynelxalq seviyyeli şahmat yarışlarının qalibi olub.

Millet vekili daha sonra bildirib ki, bu cür istedadlı, lakin sağlamlıq imkanları mehdud olan insanların ali tehsil müessiselerinde ödenişli tehsilden tamam azad edilmesine böyük ehtiyac var. Bu ali tehsil müessiselerine üz tutan elil genclerimizin esas poblemi olan ödeniş problemini hell etmekle yanaşı yüzlerle elil gencimizin ali tehsile meyilliyinin artmasına ve demek, geleceyinin teminatına, inkişaflarına, heyata daha çox sarılmalarına önemli derecede tesir ederdi.


DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar