Müellimlerin hazırlanması ve işle teminatı barede deyişiklikler oldu
24 Dekabr 2013 Çərşənbə Axşamı 20:30
Son iller Azerbaycan kolleclerinde müellim hazırlığı mehdudlaşdırılıb.
Azerbaycanda müellimlerin hazırlanması ve işle teminatı sahesinde mühüm deyişiklikler edilecek. APA-nın xeberine göre, Tehsil Nazirliyinin İnsan resursları şöbesinin müdiri Ferzeli Qedirov jurnalistlere açıqlamasında deyib ki, son iller Azerbaycan kolleclerinde müellim hazırlığı mehdudlaşdırılıb.

Tehsil Nazirliyinin bu işle daha ciddi meşğul olmaq fikrinde olduğunu deyen F.Qedirov qeyd edib ki, son iller nazirlik terefinden müellimlerin işe qebulu heyata keçirilir: “Öten il 20 mine yaxın müellim merkezleşmiş müsabiqede iştirak edib. Onun xeyli hissesi kollecleri bitiren mezunlar olub. Ancaq onlardan yalnız barmaqla sayılacaq qeder mezun işe qebul olunub. Bu bize esas verir deyek ki, kolleclerde müellim hazırlığının keyfiyyeti bizi qane etmir. Beynelxalq tecrübede de kollec seviyyesinde müellim hazırlanmır. Müellimler yalnız ali tehsil, hetta bezi ölkelerde magistratura seviyyesinde hazırlanır. Dövlet Strategiyası çerçivesinde kolleclerde müellim hazırlığının tamamile mehdudlaşdırılması ve yalnız ali tehsil seviyyesinde hazırlanmasına keçilmesi qarşıda duran esas vezifelerden biridir".

F.Qedirov qeyd edib ki, Azerbaycanda bakalavr tehsili 4 ildir ve şexs bu illeri başa vurduqdan sonra müellim kimi mektebde fealiyyet göstere biler. Onun sözlerine göre, hemin 4 ilden 3 ilini müellimlerin pedaqoji sahe üzre nezeri bilikler elde etmesi nezerde tutulur: “Son bir ilde ise bilavasite mekteblerde müellim kimi fealiyyet göstere biler. Hetta fikrimiz var ki, ehtiyac olan ucqar kend mekteblerine de müellimler gönderilsin ve orada işlesinler. Orada tecrübeli müellimler onlara rehberlik etsinler, tecrübe mübadilesi sayesinde genc müellimler peşekar tecrübi bacarıqlar elde ederek mektebe hazırlıqlı müellim kimi gelsinler”.

Nazirlik resmisi elave edib ki, Azerbaycanda yaxın zamanlarda müellim ixtisasına qebul zamanı müeyyen deyişiklikler heyata keçirilecek: "Hazırda bu sahede qabiliyyet imtahanların keçirilmesi ile bağlı müzakireler aparılır. Düşünürük ki, gelecekde müellimler düşünerek, derk ederek bu peşeni seçmelidirler. Hesab edirik ki, qısa zamandan sonra müellimlik ixtisasına qebulda müeyyen deyişiklikler heyata keçirilecek”.


DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar