Minlerle telebe çölde qalacaq
28 Fevral 2014 Cümə 17:53
Ekspertler telebelerin yaşayışını yaxşılaşdırmaq üçün universitetleri şeherin kenarına köçürtmeyin vacibliyini bildirirler.
Bakı Dövlet Universitetinde tehsil alan 3-cü kurs telebesi olan Musa 3 ildir Bakıda yaşayır. Genceden paytaxta gelen, Musa telebelik illerini kirayede keçirdiyini deyir. Onun sözlerine göre, evveller payatxtda kiraye qalmaq üçün ödediyi pulu çatdıra bilse de, son günler çaresiz qalıb.

“Universitete daxil olan ili qohumumuz Bakıda qalırdı. Bir müddet, texminen 6 ay onlarda qaldım. 6 aydan sonra, onlar köçdüler. Men de mecbur olub kiraye ev tutdum. İlk vaxtlar ev üçün 150 manat verirdim. Menimle birlikde bir oğlan da qalırdı. Her birimiz ayda 75 manat verirdik. Sonradan ev sahibi qiymeti qaldırdı. Mecbur olub hemin evden çıxdıq”, - deye Musa bildirib.

“Elmler Akademiyası” metrostansiyası yaxınlığında yeni ev tapan Musa, bir müddet orada 170 manat müqabilinde kirayede qalıb. Öten hefte ev sahibesi iki ayağını bir başmağa direyib ki, ya evimden çıx, ya da 250 manat ver.

“Mecburam evden çıxım, şeherden kenarda, Xırdalanda, Hövsanda kiraye tapım. Oradan da derse gelende yol uzaq olur, problemler yaranır. Yataqxana olsaydı, rahat olardı”, - deye Musa şikayetlenib.

Qeyd edek ki, son zamanlar paytaxtda sökülecek “Sovetski” kimi tanınan erazideki evlerin sayı 10 minden çoxdur. Tebii olaraq, bu proses zamanı Bakıda menzil bazarında bahalaşma müşahide olunur. Ekspertlerin sözlerine göre, evlerin qiymetinde texminen 10 faiz bahalaşma müşahide olunur. Qiymet artımı tekce evlerin alqı-satqısı zamanı yox, menzillerin kirayesi zamanı da müşahide olunur. Bu zaman ise en çox ziyan çeken telebelerdir. emlak meseleleri üzre ekpert Nüsret İbrahimovun ANS PRESS-e verdiyi melumata göre, bütün problemlerin yaranmasına sebeb işlerin sistemsiz ve nezaretsiz görülmesidir.

“Hemişeki kimi bizde her şey tersinedir. evvel sökürük, sonra başlayırıq fikirleşmeye ki, nece edek, problem yaranmasın. Evlerin sökülmesile, menzillerin alqı-satqı qiymeti, o cümleden de, kiraye qiymetleri artır. Guman edirem ki, telebeler üçün nezerde tutulan yataqxanalar tikilib qurtarana, ümumiyyetle telebe şeherciyi hazır olana qeder Bakıda menzillerin satış ve kiraye qiymetlerinin artması qaçılmazdı”, - deye Nüsret İbrahimov bildirib.

Ekspertin fikrince kiraye menzillerin qiymet artımı müeyyen hedde qeder gedecek. Nüsret İbrahimov bunun ödeyici terefinin ödeme qabiliyyetile birbaşa bağlı olması ile elaqelendirir.

“eger men bu evde yaşayıramsa, kirepulu ödeyiremse, bu menim maddi büdcemle bağlıdır. Bu zaman ev yiyesi gelib mebleği qaldırırsa, tebii ki, men onu ödeye bilmeyeceyem. en azı başlayacağam bazarlaşmağa. Aramızda razılaşma olmayacaqsa, hemin evden çıxıb, daha ucuz ev tapacam”, - deye Nüsret İbrahimov bildirib.

Ekspert çıxış yolunu problemi xarici praktikanın nümunesinden behrelenmekle hell etmekde görür. Nüsret İbrahimovun fikrince, telebelerin maddi rifah halını qaldırmaq üçün tecili olaraq paytaxtda, ali tehsil müessisiseleri yaxınlığında telebe şehercikleri salmaq lazımdır.

“Bundan başqa, telebelerin yaşayışını yaxşılaşdırmaq üçün universitetleri şeherin kenarına köçürtmek lazımdır. Universitet şehercikleri tikmek lazımdır. Hem orada telebe tehsil alsın, hem de orada yaşasınlar. Sistemi ele etmek gerekdir ki, insanlar orada problemle üzleşmesinler. Nece ki, Amerika ve diger Qerb ölkelerinde bu praktikadan istifade olunur”, - deye Nüsret İbrahimov vurğulayıb.

Mesele ile bağlı Bakı Dövlet Universitetinden bildirirler ki, hazırda ali tehsil müessisesinin telebe şeherciyinin tikilmesi üçün işler gedir. Universitetin inzibati teserrüfat işleri üzre prorektor Nebi Ramazanlının ANS PRESS-e verdiyi melumata göre, hazırda köhne yataqxana binalarının sökülme prosesi yekunlaşıb.

“Hazırda 4 yataqxana sökülüb. İndi BDU-nin 5 yataqxanası tikilmelidir. Yataqxana 16 mertebeden 6 mertebeye qeder olacaq. Binalar terrasvari şekilde düzülecek. Hazırda binaların tikilmesi üçün texmini 150 milyon manat lazımdır. Hazırda maliyye meseleleri hell olunur. Maliyye meseleleri hell olunandan sonra, binaların tikintisine başalancaq”, - deye Nebi Ramazanlı bildirib.


DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar