Magistraturaya imtahan verecek bakalavrların nezerine
04 Yanvar 2014 Şənbə 22:08
Bu il Magistraturaya qebul imtahanının birinci merhelesinin martın evvelinde, ikinci merhelesinin ise mayın sonlarında keçirilmesi nezerde tutulur.
Bu il magistraturaya qebul imtahanının birinci merhelesinin martın evvelinde, ikinci merhelesinin ise mayın sonlarında keçirilmesi nezerde tutulur.

Telebe Qebulu üzre Dövlet Komissiyasından AzerTAc-a bildirilib ki, bezi qebul proqramlarını seçen bakalavrlar ixtisas üzre test tapşırıqlarının evezine yazı işini yerine yetirmelidirler (bu barede ixtisaslaşmalar üzre qebul proqramları derc olunanda melumat verilecek).

Xarici dil kimi Azerbaycan bölmesinin bakalavrlarına ingilis, alman, fransız ve ya rus dilini, rus bölmesinin bakalavrlarına ise ingilis, alman ve ya fransız dilini seçmek imkanı verilir. Filologiya ixtisasının Azerbaycan dili ve Azerbaycan edebiyyatı, habele tarix ixtisasının tedrisi Azerbaycan dilinde olan ixtisaslaşmalarına qebul olunmaq isteyen bakalavrlar xarici dil kimi ereb ve ya fars dillerini de seçe bilerler.

Filologiya, dil ve edebiyyat müellimliyi, xarici dil müellimliyi ve tercüme ixtisasları üzre ixtisaslaşmalara qebul olunmaq isteyen bakalavrlar ixtisaslaşma dilini xarici dil kimi seçe bilmezler.

Regionşünaslıq (Almaniyaşünaslıq) ixtisaslaşmasına qebul olunmaq isteyen bakalavrlar xarici dil kimi yalnız alman dilini, regionşünaslıq (Fransaşünaslıq) ixtisaslaşmasına qebul olunmaq isteyen bakalavrlar ise xarici dil kimi yalnız fransız dilini seçmelidirler.

Tedrisi ingilis dilinde olan ixtisaslaşmalara qebul olunmaq isteyen bakalavrlar xarici dil kimi yalnız ingilis dilini seçmeli ve onların ingilis dili üzre topladıqları bal TQDK terefinden tedrisi ingilis dilinde olan ixtisaslaşmalara qebul üçün qoyulan teleblere uyğun olmalıdır.

Qaydalara esasen, ümumi intellekt seviyyesini müeyyen eden test tapşırıqlarının bezileri cavab variantları olmadan (açıq tipli) teqdim edilecekdir.

Bakalavrlar qebul imtahanında iştirak etmek üçün Telebe Qebulu üzre Dövlet Komissiyasının resmi internet saytında teyin olunacaq vaxtda “Bakalavrın elektron erizesi”ni doldurmalı ve TQDK terefinden yaradılmış Sened Qebulu komissiyalarına müvafiq senedlerin esillerini şexsen teqdim etmekle erizelerini tesdiq etdirmelidirler.

Qebul imtahanının birinci merhelesinde bakalavrların ümumi intellekt seviyyesi (mentiqi tefekkürü), informatika fennini ve xarici dili bilme seviyyesi, ikinci merhelede ise seçdikleri qebul proqramı esasında onların ixtisas üzre bilikleri yoxlanılır.

Her iki merhelede bakalavrın her bir test tapşırığına düzgün cavabı bir balla qiymetlendirilir, sehv cavablar düzgün cavabların neticesine tesir göstermir.


DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar