Magistratura və rezidenturaya qebul olunmaq isteyenlerin nezerine
20 Fevral 2014 Cümə Axşamı 10:07
Bu gün 2014 - 2015-ci tedris ili üçün respublikanın ali tehsil müessiselerinin magistraturalarına ve rezidenturaya sened qebulu başa çatır.
Telebe Qebulu üzre Dövlet Komissiyasının metbuat xidmetinin rehberi Elnur Nağzıade Trend-e bildirib ki, sened qebulunun müddetinin uzadılması nezerde tutulmayıb.

Magistratura ve rezidenturaya qebul imtahanlarında iştirak etmek üçün namizedlerin erizelerinin qebulu internet vasitesi ile fevralın 11-den başlayaraq aparılır.

Magistraturaya qebul imtahanı test üsulu ile iki merhelede keçirilir. Birinci merhelede bakalavrların ümumi intellekt seviyyesi (mentiqi tefekkürü), informatika fennini ve xarici dili bilme seviyyesi, ikinci merhelede ise seçdikleri qebul proqramı esasında onların ixtisas üzre bilikleri yoxlanılır.

İmtahanın birinci merhelesi martın 2-de keçirilecek ve bakalavrlara ümumi intellekt seviy­yesinin (mentiqi tefekkürun) yoxlanılması üzre 50 (o cümleden, açıq tipli 5), informatika üzre 25 (o cümleden, açıq tipli 5) ve xarici dil üzre 25 (o cümleden, açıq tipli 5) test tapşırığı teqdim olunacaq.

Birinci merheledeki neticeleri TQDK terefinden qoyulmuş minimal telebleri ödeyen bakalavrlar proqram seçimine buraxılırlar. Hemin bakalavrlar "Magistr" jurnalının 4-cü sayında derc edilecek elanda gösterilen müddet erzinde elektron erizelerine daxil olaraq bitirdikleri bakalavr ixtisasına uyğun qebul proqramını seçib tesdiq etmelidirler.
Rezidenturaya qebul imtahanı test üsulu ile iki merhelede keçirilir. Baza ali tibb tehsili istiqametine müvafiq olaraq namizedin birinci merhelede qebul proqramı esasında baza fenleri üzre bilikleri, ikinci merhelede ise ixtisas fenleri üzre bilikleri yoxlanılır.
Rezidenturaya qebul imtahanın birinci merhelesi martın 30-da, ikinci merhelesi iyulun 27-de keçirilecek.

İkinci merheleye imtahanın birinci merhelesinde topladığı bal 40-dan az olmayan namizedler buraxılırlar.

Namizedlere her merhelede ayrılıqda 100 test tapşırığı teqdim olunur.


DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar