Jurnalist olmaq isteyenler imtahan verir
31 İyul 2014 Cümə Axşamı 13:36
TQDK jurnalistika ixtisasına qebul olmaq isteyen abituriyentler üçün qabiliyyet imtahanı keçirir.
Bu gün Telebe Qebulu üzre Dövlet Komissiyası (TQDK) 2014/2015-ci tedris ili üçün ali tehsil müessiselerinin bakalavriat seviyyesinin jurnalistika ixtisasına qebul olmaq isteyen abituriyentler üçün qabiliyyet imtahanı keçirecek.

TQDK-dan ANS PRESS-e verilen melumata göre, bu merhelede 2014-cü ilin aprel ayının 1-den 30-dek jurnalistika ixtisasına qebul olmaq üçün internet vasitesile anket dolduraraq qeydiyyatdan keçmiş ve III ixtisas qrupu üzre test imtahanı vererek müsabiqe şertini ödeyen abituriyentler iştirak edecekler.

İmtahan Bakı şeherinde ve TQDK-nın regional merkezlerinin yerleşdiyi şeherlerde - Naxçıvan, Gence, Lenkeran, Şeki, Ağcabedi, Göyçay, Şirvan ve Xaçmazda teşkil olunacaq.

Abituriyentler imtahanda iştirak etmek üçün teleb olunan “İmtahana buraxılış vereqesi”ni TQDK-nın internet sayıtından çap edecekler. Bu senedde imtahanın keçirileceyi şeher (rayon), bina, zal, başlanma vaxtı ve abituriyentin imtahan binasına gelme vaxtı qeyd olunacaqdır. Buraxılış vereqesi ile yanaşı, abituriyentlere “Yaddaş kitabçası”ndan çıxarış da teqdim olunur. Burada abituriyentlere imtahan prosesi ile bağlı vacib tövsiyeler, onların emel etmeli olduqları qaydalar ve diger zeruri melumatlar çatdırılır.

İmtahan 2 saat 30 deqiqe müddetinde aparılacaq.

Jurnalistika ixtisasına qebul olmaq üçün 569 abituriyent qeydiyyatdan keçmişdir. Onlardan 441 neferi III ixtisas qrupu üzre keçirilen test imtahanında teleb olunan müsabiqe şertini ödeyerek ikinci merheleye buraxılmışdır. Bu merhelede iştirak edecek abituriyentlerden 124 neferini oğlanlar, 317 neferini qızlar teşkil edir. 394 abituriyent Azerbaycan, 47 abituriyent ise rus bölmesi üzre imtahan verecek.

Abituriyentler imtahana özleri ile 2 sened getirmelidirler:
- şexsiyyeti tesdiq eden senedin eslini;
- “İmtahana buraxılış vereqesi"ni.

İmtahanın mezmunu haqqında melumat:
Abituriyentler bakalavriat seviyyesine qebul imtahanının qabiliyyet imtahanı merhelesinde teqdim olunmuş mövzu üzre inşa (esse) yazacaqlar. Yazı işi abituriyentin imtahan verdiyi bölmeden asılı olaraq Azerbaycan ve ya rus dilinde yerine yetirilmelidir.

İnşa (esse) abituriyentin teklif olunmuş mövzu üzre öz nöqteyi-nezerini esaslandırılmış suretde ifade etdiyi müsteqil yaradıcı yazı işidir. Abituriyentlere ictimai-siyasi, iqtisadi, medeni heyat sahelerine aid, hemçinin respublikamız, görkemli şexsiyyetlerimiz, tehsil, ixtisas seçimi, etraf mühit, meneviyyat ve bütün beşeriyyeti narahat eden diger qlobal problemler haqqında müsteqil mühakime yürütmek ve esaslandırmaq bacarığını nümayiş etdirmeye imkan veren serbest mövzular teklif olunur.
İnşa yazıda (essede) abituriyent öz fikirlerini aydın ve savadlı ifade etmelidir.

İnşanı (esseni) yazarken abituriyent:

mövzunu açmalı ve dolğun ehate etmeli;
yazının terkib hisseleri (giriş, esas hisse ve netice) arasında mentiqi rabite yaratmalı, fikirlerini mentiqi ardıcıllıqla ifade etmeli ve abzaslarla ferqlendirmeli;
ictimai-siyasi problemlere yaxşı beled olduğunu göstermeli;
ictimai-siyasi problemleri tehliletme, ümumileşdirme ve mentiqi netice çıxarma qabiliyyetini nümayiş etdirmeli;
fikir ve düşüncelerini anlaşıqlı, mentiqli, rabiteli ve aydın suretde, edebi dilin normalarına, o cümleden, qrammatika, orfoqrafiya, durğu işarelerinin işlenmesi qaydalarına müvafiq olaraq ifade etmeli, öz fikir ve mühakimelerini esaslandırmaq üçün bir neçe müvafiq sitat, iqtibas, nümune ve faktlardan (tarixi hadise, bedii parçalar, heyat hadiseleri ve s.) istifade etmelidir.
İnşa (esse) seliqeli, oxunaqlı ve aydın xetle yazılmalıdır.
Qiymet hem yazılan inşanın mezmununu, hem de yazı savadını nezere almaqla verilir. Yazı işi bır sıra meyarlar nezere alınmaqla “meqbul” ve ya “qeyri-meqbul” ile qiymetlendirilecek.
“Qeyri-meqbul” qiymeti mövzunun zeif açıldığı ve ya heç açılmadığı, abituriyentin mövzunu sethi bildiyini ve ya heç bilmediyini aşkara çıxaran, metnin hisseleri arasında mentiqi elaqenin pozulduğu, 6 ve daha çox dil ve nitq sehvi olan yazılara verilir.
Yazı işi qiymetlendirilen zaman aşağıdakı meyarlar nezere alınır:
verilmiş mövzunun başa düşülmesi, mövzu üzre materialı, esas fakt ve hadiseleri bilme;
abituriyentin mövzuya orijinal yanaşması, öz nöqteyi-nezerini esaslandırılmış şekilde ifade etmek bacarığı, mövzunun açılma seviyyesi, fikirlerin aydın ve anlaşıqlı ifade olunması;
çıxarılan neticelerin mentiqli ve esaslandırılmış olması;
yazı üslubunun orijinallığı, dilin zenginliyi, obrazlılığı ve selisliyi, savadlılıq seviyyesi;
yazı işinin edebi dilin fonetik, leksik, qrammatik ve üslub normalarına, orfoqrafiya ve durğu işarelerinin işledilmesi qaydalarına tam riayet etmekle tertib olunması.

Yazı işinde abituriyentlerin özleri haqqında her hansı melumat yazması ve ya hansısa işare vurması qadağandır. Bele hala yol vermiş abituriyentlerin yazı işleri „sıfır“ balla qiymetlendirilecekdir.
İnşa yazı (esse) 2–4 sehife (en azı 400 söz) hecminde olmalıdır. Başqa mövzuda, hemçinin 1 sehifeden (200 sözden) az hecmde yazılmış inşalar da “0” balla qiymetlendirilir.


DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar