İqtisad Universitetinde telebelerin tehsil haqqı borcları silinib
26 Sentyabr 2014 Cümə 16:39
Xüsusi İstedadlar fakültesinin 74 telebesinin 275 min manat hecminde yığılmış tehsil haqqı borcu silinib.
Azerbaycan Dövlet İqtisad Universiteti Elmi Şurasının 2014/2015-ci tedris ili üçün ilk iclası keçirilib.

ANS PRESS-in "Azerbaycan müellimi" qezetine istinadla verdiyi melumata göre, iclasda universitetin rektoru, professor edalet Muradov ölkede ilk defe yaradılan SABAH qruplarında 7 baza ali tehsil müessisesi arasında ADİU-nun I yerde dayandığını bildirib. SABAH qruplarına müraciet eden telebelerin üçde birinin Azerbaycan Dövlet İqtisad Universitetini seçdiyini deyen rektor elave edib ki, bu, ali tehsilin sabahıdır. Buna göre de ADİU SABAH genclerinin tehsil alacağı auditoriyalara ferqli yanaşıb. Rektor bildirib ki, universitetimizi nece görmek isteyirikse, o modeli ilk olaraq "SABAH"da yaratmışıq. SABAH üçün yaradılan şerait bütün universitete şamil olunacaq.

Elmi Şurada ADİU-da kadr potensialını artırmaq meqsedile görülen işlerden de danışılıb. Bildirilib ki, universitetin "İşçilerin işe qebulu ve yerdeyişmesi" komissiyasına 309 nefer müraciet edib. Onlardan 75 neferinin vezifesi artırılıb, 20 nefere yaxın xaricde tehsil almış erizeçi işe götürülüb. Bu sahede işin davam etdirileceyi qeyd olunub.

İclasda oktyabrın 1-den etibaren ADİU emekdaşlarının emekhaqqlarının 15% artırıldığı bildirilib. Universitetin maliyye bazası artdıqca emekhaqlarının daha da yükseleceyi vurğulanıb. 10 nefer 75-80 yaşlı dosentin könüllülük prinsipi esasında teqaüde çıxacağı teqdirde, birillik emekhaqlarının hemin gün onlara teqdim olunacağı bildirilib.

Şura üzvleri Xüsusi İstedadlar fakültesinin 74 telebesinin 275 min manat hecminde yığılmış tehsil haqqı borcunu da müzakire edibler. Qerara alınıb ki, bu borc ADİU-nun vesaiti hesabına ödenilsin. Tedbirde ümumi iqtisadiyyat fakültesinin adının deyişdirilerek iqtisadiyyat ve senaye fakültesi adlandırılması teklif olunub. Teklif sese qoyularaq qebul edilib.

İclasda iyun ayından telebelerin ve universitet emekdaşlarının müzakiresine verilen "İşçilerin universitetdaxili intizam qaydaları" ile "Telebelerin universitetdaxili intizam qaydaları" qebul edilib. Bu qaydalar sentyabrın 22-den qüvveye minib.

Elmi Şurada hemçinin ilin sonuna qeder universitetin ştat cedvelinin hazırlanması, vetendaşlarla işin daha da tekmilleşdirilmesi müzakire olunub. Qerara alınıb ki, prorektorların qebul günleri müeyyen olunaraq universitetin saytında yerleşdirilsin.

Şurada MBA-nın Magistratura Merkezinden ayrılaraq departament kimi fealiyyet göstermesi sese qoyularaq qebul edilib.


DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar