BDU ve AMEA arasında memorandum imzalanıb
25 Dekabr 2013 Çərşənbə 12:21
BDU Hüquq fakültesi ve AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun birge teşkilatçılığı ile beynelxalq elmi - praktik konfrans işe başlayıb
Bu gün Bakı Dövlet Universitetinin (BDU) Hüquq fakültesi ve AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun birge teşkilatçılığı ile İnsan Hüquqları haqqında Ümumi Beyannamenin qebul edilmesinin 65-ci ildönümüne hesr edilmiş "Qloballaşma ve müasir informasiya cemiyyetinde insan hüquqlarının teminat sistemleri" mövzusunda beynelxalq elmi - praktik konfrans işe başlayıb.

Konfransı giriş sözü ile açan rektor Abel Meherremov qloballaşan dünyada Azerbaycanın özünemexsus yeri olduğunu bildirib: "Ölkemiz insan hüquqları sahesinde 300-den çox beynelxalq müqavilenin iştirakçısı ve beynelxalq teşkilatların üzvüdür. O cümleden Bakı Dövlet Universitetinin Hüquq fakültesinde xaricden devet olunmuş mütexessislerin iştirakı ile artıq neçe illerdir magistratura seviyyesinde ingilis dilinde tedrisi aparılan "İnsan hüquqları" ixtisaslaşmasında bu sahede peşekar kadr hazırlığı heyata keçirilir. Ele bu inkişafın neticesidir ki, bu gün hemin fakülte ile AMEA arasında memorandum imzalanacaq".

AMEA-nın prezidenti, akademik Akif elizade de Azerbaycanda insan hüquqları sahesindeki veziyyetden, bu saheye olan diqqetden danışıb.

Konfransda Rusiyadan professor Revol Mirqalimoviç Valayev, Ukraynadan professorlar Vladimir Naumoviç Denisov, Leonid Dmitriyeviç Timçenko, professor Arif Quliyev, Polşadan professor Aleksandr Aleksandroviç Merejko, Türkiyeden professor Hüseyn Altac iştirak edibler.

Sonra konfrans işini bölmelerde davam etdirib.

Daha sonra BDU ve AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu arasında yeni tesis edilecek 'İnformasiya hüququ" sahesinde magistratura tehsil pillesinde emekdaşlıq haqqında anlaşma memorandumu imzalanıb. Memorandumu akademik A. Meherremov ve AMEA-nın prezidenti A. elizade imzalayıb.


DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar