Bakıda Alimler şeherciyi salına biler
20 Noyabr 2013 Çərşənbə 19:43
2015-ci ilin “Elm ili” elan olunması ve Bakıda küçelerden birine “Elmler Akademiyası” adının verilmesi üçün prezidente müraciet edilecek.
Azerbaycan Milli Elmler Akademiyası (AMEA) qarşıdakı illerde fealiyyetine dair bir sıra teşebbüsler ireli sürür. AMEA-nın 2015-ci ilde 70 illik yubileyi ile elaqedar tedbirler planı çerçivesinde kadr hazırlığı üzre dövlet proqramının qebul edilmesi, AMEA-nın nezdinde universitet ve genc istedadlar liseyinin yaradılması, innovasiya xarakterli elmi-tedqiqat işlerinin kommersiyalaşdırılması meqsedile texnoparkın tikintisi, “Alimler şeherciyi”nin salınması ve diger meseleler nezerde tutulur. Tedbirler planı noyabr ayının 20-de Akademiyanın Reyaset Heyetinin iclasında tesdiq olunub.

Tedbirde AMEA-nın prezidenti, akademik Akif elizade çıxış ederek bildirmişdir ki, 70 illiyin tenteneli qeyd olunması üçün dövlet qarşısında vesatet qaldırılacaq. O, xarici ölkelerden alim ve mütexessislerin yubiley merasimine devet olunmasını, beynelxalq ve respublika seviyyeli tedbirlerin teşkilini zeruri hesab edib.

İclasda AMEA-nın akademik-katibi, müxbir üzv Rasim eliquliyev elave etmişdir ki, 2015-ci ilin respublikada “Elm ili” elan olunması ve Bakının küçelerinden birine “Elmler Akademiyası” adının verilmesi barede ölke rehberliyine müraciet olunacaq.
Yubileye hesr olunan kitabın ve "AMEA-nın prezidentleri" adlı kitabın neşri, “AMEA-70” medalının hazırlanması, “Akademiya şeherciyi”nde Reyaset Heyeti üçün binanın rekonstruksiyası, emekdaşlar üçün tibbi sığorta, poliklinika, müalice-istirahet kompleksi, regionlarda idman-sağlamlıq ve istirahet merkezlerinin teşkili de tedbirler planına daxildir. Akademiyanın keçdiyi inkişaf yolunu eks etdiren senedli filmin çekilmesi, regionlarda sergilerin teşkili de qarşıda duran meselelerdendir.

Bundan elave, AMEA emekdaşlarının “xüsusi dövlet qulluqçuları” kateqoriyasına aid edilmesi, mevaciblerinin orta aylıq emek haqqı seviyyesine qaldırılması, menzil ve iş şeraitlerinin yaxşılaşdırılması, heveslendirici müsabiqelerin teşkili, hemçinin mükafatların verilmesi de tedbirler planında öz eksini tapıb.


DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar