Bakı Ali Neft Mektebi ve Kral Kolleci arasında emekdaşlıq
27 Oktyabr 2014 Bazar Ertəsi 15:21
Bakı Ali Neft Mektebi ve Londonun Kral Kolleci arasında iki terefli emekdaşlıq meseleleri müzakire olunub.
Bakı Ali Neft Mektebi ve Londonun Kral Kolleci arasında iki terefli emekdaşlıq meseleleri müzakire olunub.

ANS PRESS-in Bakı Ali Neft Mektebi istinadla verdiyi melumata göre, dünyanın en qabaqcıl universitetlerinden biri olan Böyük Britaniyanın London Kral Kollecinin (King's College London) beynelxalq marketinq üzre departament müdiri Nelli Soloqaşvili ve beynelxalq elaqeler üzre baş mütexessisi Nomi Veinberq Bakı Ali Neft Mektebinde olublar.

Qonaqları Azerbaycanda ve Bakı Ali Neft Mektebinde görmekden memnunluğunu ifade eden Bakı Ali Neft Mektebi rektoru Elmar Qasımov, London Kral Kollecinin nümayendelerini Bakı Ali Neft Mektebinin yaranma tarixi, esas hedefleri, meqsedleri, fealiyyet strategiyası ve tedris sistemi haqqında etraflı melumatlandırıb. Ali mektebin yaradılmasında esas meqsed kimi Azerbaycanda beynelxalq standartlara, hemçinin senayenin müasir teleblerine cavab veren ingilis dilli yüksekixtisaslı kadrların mehz öz ölkemizde yetişdirerek, texniki fealiyyet ve senaye sahelerinde olan ingilisdilli peşekar kadr telebatının ödenilmesini gösterib. Bu baxımdan rektor BANM-in dünyanın neft-qaz, kimya mühendisliyi ve diger texniki elmler üzre ali tehsil veren müessiseleriyle ve Böyük Britaniyanin Heriot-Vatt universiteti, neft-qaz şirketleriyle sıx münasibetlerinin olmasını vurğulayaraq, bildirib ki, Bakı Ali Neft Mektebi telebelerin praktiki biliklerini artırmaq meqsedi ile onları adları çekilen müessiselere gönderir.

Daha sonra rektor BANM-in tikilmekde olan yeni ve müasir kampusunun Qafqaz regionunda en böyük kampus olacağını qonaqların nezerine çatdıraraq, orada yaradılan her cür şerait haqqında geniş tesviredici melumat verib.

Görüş çerçivesinde Elmar Qasımov dünyada meşhur olan London Kral Kollecinde kimya mühendisliyi ixtisası üzre emekdaşlığın qurulmasında BANM üçün maraqlı olduğunu qonaqların diqqetine çatdırıb, bununla elaqedar olaraq London Kral Kolecinin rektorunu Bakıya ve BANM –deqonaq olmağa devet edib ve Azerbaycana sefer çerçivesindeali tehsil ocağlarının rehberleri ile görüş keçirmeyi teklif edib.

Öz növbesinde London Kral Kollecinin emekdaşları BANM-de qonaq olmalarından memnunluq ifade ederek, temsil etdikleri universitet haqqında etraflı melumat verib, xarici telebelerin Kral Kollecininproqramları üzre doktorontura seviyyesinde tehsil almalarında maraqlı olduqlarını nezere çatdırıblar.

Görüşün sonunda BANM telebelerinin gelecekde Londonun Kral Kollecinde texniki ixtisaslar üzre magistratura ve doktorantura seviyyesinde tehsil almalarının indiki imkanlarıve qarşılıqlı emekdaşlığın gelecek perspektivleri muzakire olunub. London Kral Kollecinin yüksekixtisaslı kadrlar terefinden professional kursların ve treninqlerin BANM-de keçirilmesi teklif olunub. Eyni zamanda universitetler arasında ikiterefli emekdaşlığın qurulması istiqametinde teklifler ve tovsiyeler verilib.


DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar