Alimlerin menzil çetinliyi hell olunacaq
27 Noyabr 2013 Çərşənbə 14:32
Feteli Abdullayev: Bu istiqametde müvafiq teklifler hazırlanaraq, AMEA prezidentine teqdim olunub.
Azerbaycan Milli Elmler Akademiyası (AMEA) alimler üçün yataqxana, xidmeti menzil ve kooperativ yaşayış evlerinin inşasını nezerde tutur.

AMEA Reyaset Heyeti Merkezi aparatının İctimaiyyetle elaqeler şöbesinden ANS PRESS-e verilen melumata göre, Akademiyanın Reyaset Heyetinin İşler İdaresinin müdiri Feteli Abdullayev bildirib ki, “Azerbaycan 2020: geleceye baxış” İnkişaf Konsepsiyası ve diger proqramların icrası meqsedile elmi işçilerin sosial veziyyetinin yaxşılaşdırılması istiqametinde işler süretlendirilir.

Onun sözlerine göre ,sosial problemler, menzil şeraitinin çetinliyi, maaşların azlığı genclerin elme marağını artırmaq istiqametinde manee olaraq qalır. Bu istiqametde müvafiq teklifler hazırlanaraq AMEA prezidentine teqdim olunub

F.Abdullayev, heyata keçirilmesi nezerde tutulan tedbirler sırasına “Aspirantlar yataqxanası”nda yaşayan alimlerin yaxınlıqda inşa olunan binaya köçürülmesinin de daxil olduğunu bildirib: "Lakin araşdırmalar neticesinde melum olub ki, hedden artıq insan yataqxanaya qeydiyyata alınıb ve bezilerinin AMEA ile heç bir elaqesi yoxdur".

Ahıl alimlerin de sosial veziyyetinin, menzil şeraitinin ürekaçan olmadığını vurğulayan F.Abdullayev, onların yaşayış sahesi ile temin edilmesi ve kimsesiz alimlere xidmet gösterilmesi teklifini ireli sürüb.

F.Abdullayev onu da qeyd edir ki, AMEA-nın 2001-ci ilde özelleşmeye çıxarılmış teserrüfat hesablı 10 müessisesinden 3-ü sonralar xüsusi mülkiyyete verilib.

Akademiyanın yeni rehberliyinin dövlet başçısına müracieti neticesinde qalan 7 müessisenin özelleşdirilmesi dayandırılıb.


DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar