Abel Meherremov narazı telebelere şad xeber verdi
21 Fevral 2014 Cümə 13:28
BDU rektoru Abel Meherremov: Bezi telebeler kirayede qalır, isteyirik ki, bu cür telebeler elave ödenişden azad olsun.
“Bu günedek telebelerden bir manat da olsun ödeniş pulu almamışıq”. ANS PRESS-in melumatına göre, bu barede BDU rektoru Abel Meherremov jurnalistlere açıqlamsında deyib. O bildirib ki, bezi sosial veziyyeti yaxşı olmayan telebeler elave ödenişden azad olublar:

“İstenilen ali mekteb qanunlarla fealiyyet gösterir. Tehsil Nazirliyinin ve Nazirler Kabinetinin müvafiq qerarları Universitetlerde icra olunur. Telebeler akademik borca qaldıqda kredit götüre bilirler. Bu kreditleri telebelerin hem alt qrupdan, hem de üst qrupdan götürmek imkanları var. Bele olan halda bezi kateqoriyalı telebeler ödeniş heyata keçirmelidir, bezilerinin ise ödeniş etmesine ehtiyac yoxdur. Qanunvericiliye uyğun olaraq telebenin 30 kredite kimi ödenişsiz tehsil almaq hüququ var. eger bu hed 30 dan yuxarı olarsa o zaman elave vesait ödenilmelidir. Bu universitet dövletindir. Burada telebelerden ne elave ödeniş teleb etmek olar, ne de qanun varsa ki, ödeniş olmalıdır ondanda baş qaçırmaq mümkün deyil".

BDU rektoru hemçinin bildirib ki, her bir anda prosesi telebenin xeyrine yöneltmeye çalışır. "elbette biz bilirik ki, müeyyen ailelerin sosial veziyyeti aşağıdır. Bezi telebeler kirayede qalır. Biz isteyirik ki, bu cür telebeler elave ödenişden azad olsun. Telebe istemediyi müddetce onu heç kim kredit götürmeye mecbur ede bilmez. Telebe krediti gelen il de götüre biler. Biz yeni qaydalar tetbiq olunandan bu günedek bir telebeden de olsun bir manat da olsun ödeniş pulu almamışıq. Yeni qaydalar yanvar ayından tetbiq olunur”, - deye Abel Meherremov bildirib.


DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar