7 nömreli internat mektebi leğv olunub
24 Sentyabr 2014 Çərşənbə 18:46
Sağlamlıq imkanları mehdud uşaqlar üçün 7 nömreli xüsusi internat mektebi leğv olunub.
Sağlamlıq imkanları mehdud uşaqlar üçün 7 nömreli xüsusi internat mektebi leğv olunub.

Tehsil Nazirliyinden ANS PRESS-e verilen melumata göre, mektebin 40 nefer şagirdi ailelerinin himayesine qaytarılıb, xüsusi siniflerde tehsil alan şagirdlerin tehsillerini diger internat mektebinde davam etdirmesi temin olunub. Terbiyeçi-müellimlerin ise hemin müessisede işle temin olunması nezerde tutulub.

Növbeti iller erzinde daha bir neçe bu tip müessisenin fealiyyetine yeniden ba­xılması ve onların sayının azaldılması üçün müva­fiq tedbirlerin görülmesi planlaşdırılır.

Prezident terefinden 2006-cı ilde tesdiq edilen “Azerbaycan Respublikasında dövlet uşaq müessiselerinden uşaqların ailelere verilmesi (De-institusionalizasiya) ve alternativ qayğı Dövlet Proqramında (2006-2015-ci iller)” bir sıra vezifelerin yerine yetirilmesi nezerde tutulub.

Bu vezifelerden biri de dövlet uşaq müessiselerinin şebekesine yeniden baxılması, onların sayının azaldılması üçün müvafiq tedbirlerin görülmesi, tedricen yerlerde aile esaslı sosial xidmetler sisteminin yaradılmasıdır. Bu meqsedle dövlet uşaq müessiselerinin transformasiyası üzre Baş Plan hazırlanıb ve Nazirler Kabineti terefinden tesdiq olunub.

Dövlet Proqramına ve Baş Plana esasen Tehsil Nazirliyi sisteminde fealiyyet gösteren 13 internat mektebi artıq leğv edilib. Bununla yanaşı yerlerde bu müessiselere alternativ olan xidmetlerin yaradılması ile bağlı tedbirler heyata keçirilir. Bele ki, Bakı şeherinin Xezer rayonunda aile tipli kiçik qrup evi yaradılıb ve hazırda fealiyyet gösterir, digerinin ise Lenkeran şeherinde tikintisi davam etdirilir. Bu tedbirler planına uyğun olaraq 2 günerzi qayğı ve 4 reabilitasiya merkezi de yaradılıb.

Qeyd edek ki, bir müddet önce Tehsil Nazirliyi 7 yaşlı Nahid Cavadovun döyülerek xesaret alması ile gündeme gelen 7 saylı internat mekteble bağlı araşdırmalara başladığını açıqlamışdı.


DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar