32 internat müellimi kursa celb olunub
27 May 2014 Çərşənbə Axşamı 15:56
De-institutlaşma prosesi ölkede uşaqların müdafiesi sahesinde heyata keçirilen yeni bir islahatdır.
Tehsil Nazirliyinden de-institutlaşma sisteminin tetbiqi zamanı meydana çıxan problemlerle bağlı açıqlama veribler. Nazirlikden ANS PRESS-e verilen melumata göre, de-institutlaşma prosesi ölkede uşaqların müdafiesi sahesinde heyata keçirilen yeni bir islahatdır ve dövlet uşaq müessiseleri sisteminin alternativ qayğı sistemi ile evez edilmesi prosesini nezerde tutur. De-institutlaşma prosesini uğurla keçmiş ölkelerde uşaqların müdafiesi sahesinde esas aparıcı işçi qüvvesi sosial işçiler hesab olunur:

“Sosial işçi - çetin heyat şeraitinde olan aileler ve uşaqların sosial-psixoloji reabilitasiya ve inteqrasiyasını heyata keçirmekle onların problemlerinin helli ile bağlı peşekarcasına yardım gösteren şexsdir”.

Nazirlikden hemçinin bildiribler ki, inkişaf etmiş Avropa ölkelerinde de-institusionalizasiya ile bağlı aparılmış islahatlar zamanı ilkin olaraq uşaqlara yönelen alternativ xidmetler yaradılmağa başlanılıb. Xidmetler teşkil edilmiş ve sosial işçiler terefinden çetin veziyyetde olan ailelerin uşaqları bu xidmetlere celb edildikce dövlet uşaq müessiselerine düşen uşaqların sayı nezere çarpacaq derecede azalmış ve bunun neticesinde müessiselerin sayı azalıb, ekser ölkelerde ise bu tip müessiseler dövlet uşaq müessiseleri kimi fealiyyetlerini dayandırıb:

“Dövlet Proqramının icrası olaraq tehsil müessiselerinde müvafiq ixtisaslar üzre sosial işçilerin, o cümleden dövlet uşaq müessiseleri işçilerinin peşe yönümünü deyişmekle uşaqlara aile esaslı xidmetleri heyata keçiren sosial işçilerin hazırlanması ile bağlı 2010-2011-ci tedris ilinden etibaren Bakı Pedaqoji Kadrların İxtisasartırma ve Yenidenhazırlanma İnstitutunda “Sosial iş” ixtisası üzre kurs açılıb. Bu günedek internat mekteblerinde işleyen 32 terbiyeçi-müellim bu kursa celb olunub. Ölkede sosial işçilerin sayının artması ile çetin heyat şeraitinde olan ailelerin vaxtında aşkarlanması, onların problemlerine kompleks yanaşma, müvafiq desteyin gösterilmesi ve alternativ xidmetlerin yaranması neticesinde müessiselere düşen uşaqların sayı azalacaq”.


DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar